.

 

نوشته شده توسط خشایار. در 89/05/15 |

وبلاگ آموزشی کبوتر تهران بنا بر صلاحدید مدیریت وبلاگ (با نام مستعار خشایار کهن) و به خاطر مسافرتهای پی درپی کاری و نه به هر علت خارجی دیگراز سال 1389 غیرفعال می باشد...

با عنایت به اینکه در محافل دوستانه و یا در پیام هایی به اشتباه از حقیر با نامهای مختلفی از جمله آقای م.ن، ب.ا و یا غیره، ساکن فلان چهارراه و فلان کوچه در شمال شهر تهران نام برده اند، بدین طریق اعلام می گردد که مدیریت این وبلاگ هیچگونه نسبت و یا ارتباطی با اسامی، آدرس ها و یا افراد ذکر شده ندارد.

ضمناً مدیریت وبلاگ نسبتی با مرحوم کهن نداشته و هر گونه نظر و حرف و حدیث  منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران، اعم از مباحث آموزشی، نقل قولها ، خاطرات و سایر موارد مشابه که در وبلاگ کبوتر تهران بیان و درج نشده،  جعلی بوده و به شدت تکذیب می گردد (آنچه مربوط به بنده است که تحریف نشده و در ادامه شاخ و برگی به آن افزوده نگردیده را در فقط در همین وبلاگ مشاهده میفرمایید) و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.

با آرزوی بهروزی و موفقیت برای کلیه دوستداران کبوتر، پیروز باشید.

نوشته شده توسط خشایار. در 90/01/01

با سلام خدمت همه دوستان عزیزم


دوستان عزیز کبوتر پرانی غیر حرفه ای، نگهداری از کبوتر و ساختن و آماده سازی آن ورزش بسیار ساده ای است و نیازی نیست حتماً همه ما از فرمول و قاعده خاصی پیروی کنیم آیا آن کودک 10 ساله که کبوترانی در داخل حیاط منزلش نگهداری میکند و بعضی از آنها 7-8 ساعت میپرند از فرمول و قاعده خاصی استفاده میکند؟

فرمولها و قواعد معمولاً مفید برای کسانی است که از گله های بزرگ کبوتر و با تعداد بسیار زیاد نگهداری میکنند بودند دوستانی که از بنده پرسیده اند زمان آبدهی، نحوه دان دادن، زمان پراندن و سایر موارد مورد استفاده شما چگونه است من در این پست به زبان بسیار بسیار ساده برایتان توضیح می دهم (فقط در چند خط) تا شاید در سال آینده مورد استفاده شما قرار گیرد و از شما بابت این خلاصه نویسی عذرخواهی نموده و امیدوارم همین چند سطر نوشته مقبول نظرتان قرار گیرد.

فرض کنید شما برای سال آینده میخواهید به آماده سازی کبوترانتان بپردازید:

من بحث خود را از جایی شروع میکنم که شما کبوترانتان را به موقع کبک کرده اید و میخواهید آنها را برای تیرماه اماده کنید.

شما در قدم اول باید کبوتر را مانند انسان و جامعه کبوترها را مانند جامعه انسانها فرض کنید اکثر مواردی که برای انسان صادق است در مورد کبوتر هم مصداق پیدا میکند.

همانطور که قبلاً هم عرض کرده بودم یک انسانی که میخواهد دونده شود در روز اول به سختی یک کیلومتر میدود اما اگر مربی و تغذیه خوب داشته باشد میتواند پس از یکماه 5 کیلومتر یکنفس بدود کبوتر نیز همین طور است. باید برای آماده سازی کبوتر تغذیه و تمرینات خوبی در نظر گرفت.

برای آماده سازی کبوتر اولین قدم تمرینات زیر تور است به عقیده بنده در زیر تور فشار بیشتری به عضلات کبوتر میاید چون همانطور که مستحضرید شتاب جاذبه زمین با افزایش ارتفاع کاهش میابد و کبوتری که در دل آسمان  جای دارد فشار چندانی به عضلاتش وارد نمی شود و بیشتر به علت کم بودن شتاب جاذبه بر روی باد سوار است درست مانند چتربازانی که حرکات اکروباتیک در هوا انجام میدهند و بدون اینکه چتر خود را باز کنند بر روی ابرها شناورند و سقوط هم نمیکنند کبوتر نیز همین طور است. اما بر روی بام و زیر تور کبوتر مجبور است وزن خود را تحمل کند و فشار بسیار بیشتری به بالها و عضلات آن وارد می شود.

 

می بایست حدود 10 روز هر روز برای کبوتران برنامه های پراندن زیر تور گذاشت دوستانی هم که تور ندارند می توانند با رودان کردن از یک سوی بام به سوی دیگر این عمل را انجام دهند.

بعد از تمرینات زیر تور نوبت به پراندن کبوترها می رسد پراندن کبوترها می بایست برای اولین بار حدود 9-11 (انتخاب ساعت به وضعیت بدنی و آمادگی کبوتران بستگی دارد به عبارتی هر چه کبوتر آماده تر باشد از ساعت کمتری استفاده نمایید تا کبوتری گم نشود)انجام شود. بعد از 3 الی 4 مرتبه پراندن  ساعت را یک یا دو ساعت کاهش داده و همینطور تا طلوع آفتاب به مرور کم میکنیم.

این عمل را باید طوری برنامه ریزی نمود که چند روز قبل از  تیرماه به طلوع آفتاب برسید.

مساله دیگر در مورد اینکه هر روز بپرانیم یا یک روز در میان و یا غیره باید عرض کنم به هیچ وجه نمیتوان یک نسخه کامل برای همه کبوتران نوشت کبوتران ورزیده و به اصطلاح گردن کلفت و خودکار هر روز می توانند بپرند اما بعضیها بعضیها چند روز پرش یک روز استراحت و بعضیها حتی دو روز در میان البته آنچه که در حال حاضر عرف است سه روز یا چهار روز و یا حتی پنج روز پرواز و یک یا دو روز استراحت می باشد اما شما می بایست بر اساس تجربه خود کبوتران را تقسیم بندی کنید که هم اکنون روشش را برای شما شرح میدهم.

ابتدا سه الی چهار روز متوالی همه کبوتران را به پرواز درآورید آنهایی که از ساعتشان کم نشد جزو گروه 1 و کبوترانی هستند که می بایست هر روز پرانده شوند آنهایی را که ساعتشان کم شد را دو الی سه روز بپرانید و یک روز استراحت دهید آنهایی که ساعتشان کم نشد گروه 2 و آنهایی که ساعتشان کم شد را باید به صورت دور روزپرواز و یک روز استراحت هوا کنید به این صورت ما در گروها و مهمانی های خودمان کبوترانی داریم که باید یک و یا حتی ۲ روز استراحت کنند. و این کبوتران یک الی دو  روز استراحت کرده شاید از کبوتران دسته 1 هم بهتر بپرند ولی اگر هر روز آنها را هوا کنیم خراب می شوند و اگر گروه 1 را هم استراحت دهیم آنها نیز خراب می شوند.

به عنوان مثال نژادی از کبوتران من که از نسل شیر نر هستند باید هر روز پرانده شوند چون در غیر اینصورت چاق می شوند(به علت درشت بودن دیرتر از بقیه کبوتران ساز میشوند) و نژاد ماهروها و سینه طلاییهای بنده باید یک روز در میان یا دوروز پرواز و یک روز استراحت پرانده شوند و یک نژاد دیگر خال سبزها و هماها باید دو الی سه روز پرواز و دو روز استراحت داشته باشند .

نکته مهم اینکه باید روز مهمانی و گرو طوری انتخاب شود که آن روز زمان پرش تمام گروههای کبوتر ما باشد تا به بهتربن ساعت ممکن برسیم..

 

اما مساله دیگر در مورد نحوه دان دادن کبوترها می باشد برای آماده سازی کبوتر پرشی ارزن بهترین دانه می باشد و در کنار آن کمی تخم کتان(دانه های ریز سبز رنگ به شکل بیضی و کمی بزرگتر از ارزن) به نسبت 5 به 1 اما برای اینکه کبوتر دچار فقر ویتامین نشود هفته ای دو بار هم به نسبت 4 به 1 ارزن و قره ماش میدهیم.

به این صورت شما نیازی به دادن ویتامین و سایر مکملها هم نخواهید داشت.

در مورد زمان آبدهی به کبوتران پرشی می بایست نیم الی یک ساعت بعد از پرش آب به آنها بدهیم. بعد آب از جلوی آنها برداشته می شود و بعد از غذای روزانه دوباره به آنها آب میدهیم.

در مورد آب دادن صبح هم باید خدمتتان عرض کنم بنده شبها جای آب را از داخل گنجه بر نداشته و آب همواره در دسترس کبوتران است و فقط یک ساعت قبل از پرش چراغ روشن می شود تا کبوتران در صورت تمایل آب بردارند و سپس آبدانیها از داخل گنجه ها بیرون آورده می شود.

همانطور که توصیه شده یک الی دو ساعت قبل از فعالیت بدنی شدید ما انسانها نباید چیزی بخوریم این مورد در مورد کبوتران هم صدق میکند.

کبوتران من به این شیوه عادت کرده اند و میدانند در صورتی که آب را تا یک ساعت قبل از پرش نخورند دیگر از آب خبری نخواهد بود همه به مقدار کافی اب مینوشند و اکثرا در یک ساعت قبل از پرش  آب خود را مینوشند.

یک نکته ای در خصوص شبهای قبل از مسابقه باید خدمتتون عرض کنم : اگر شما کبوترانتان با این شیوه ذکر شده کنار امدند و عادت کردند  و ساعت خوبی هم کسب کردند چه نیازی به تغییر این روش در شب قبل از مسابقه است؟ با هر تغییری ولو کوچک به رکوردهای قبلی نیز نخواهید رسید.

مگر آن کودک 10 ساله که کبوتر 8 ساعتی میپراند از آبدهی و دان دهی و .. سر در می آورد؟ کبوتر آن کودک به روش نچندان علمی صاحب خود عادت کرده و مهم عادت و ذات کبوتر است.

تنها نکته ای که بر اساس تجربه شخصی و به عنوان یک فرضیه می توانم خدمتتان عرض کنم نه برای شب قبل از پرواز بلکه برای کل تیرماه و برای اینکه کبوترهایتان رکورد بیشتری بزنند و به جای میانگین مثلا 6 به 7 برسید خنک و معتدل نگاه داشتن محل زندگی و گنجه ها و قفسها در طول شب است با خنک و معتدل نگاه داشتن گنجه ها و قفسها می توان به ساعات بهتری رسید.

نکته بعدی در خصوص استفاده از مکملها و ویتامینها و آنتی بیوتیک هاست بنده به علت نداشتن تجربه کافی در این خصوص از آنها استفاده نمی کنم و از نظر بنده جز در مواقع احتیاج ضرورتی هم ندارد .


در پایان متذکر می گردد که هر گونه نظر و حرف و حدیث  منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران، خصوصاً مباحث آموزشی، نقل قولها، خاطرات و سایر موارد مشابه که در وبلاگ کبوتر تهران بیان و درج نشده (موجود نیست)،  جعلی بوده و به شدت تکذیب می گردد (آنچه مربوط به بنده است که تحریف نشده و در ادامه شاخ و برگی به آن افزوده نگردیده را در فقط در همین وبلاگ مشاهده میفرمایید) و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.

نوشته شده توسط خشایار. در 89/04/16

در این پست تعدادی عکس از کبوتران برایتان گذاشته ام که چندتایی ماهرو می باشد و باید عرض کنم که به تازگی نگهداری از کبوتران ماهرور مد شده و همه فکر میکنند که تمام ماهروها پرشی هستند و دلالها و فروشندگان با قیمت زیادی آنها را به کبوتر دوستان میفروشند که تصمیم گرفتم پارامترهای یک کبوتر ماهرو را برایتان ذکر کنم تا در خرید دچار مشکل نشوید::

 

 1. کبوتر ماهروی خوب دارای چشمان آبی یا طوسی یا به رنگ خالهای اطراف سر می باشد البته آبی هم منظور همان آبی اصل به رنگ آسمان نیست بلکه طوسی مایل به آبی می باشد.در مواردی دارای چشمهای سبز بسیار زیبایی هستند(به رنگ عدس) که چشم سبز کم یابترین رنگ چشم در کبوتران است.
 2. این کبوتر اصالتاً متعلق به کاشان است که در قدیم هم در تهران بسیار نایاب بود و تنها تعدادی از بزرگان این رشته مثل علی آقا و .. از آن نگهداری مینمودند.این کبوتران بعد از فوت بزرگان دست عموم افتاد که به علت نا اشنا بودن با ساز کردن و نحوه جوجه کشی و نگهداری از آنها نژاد نامرغوبی از این پرنده هم بوجود آمده مثلا شخصی یک جفت ماهرو را به هر روشی گیر آورده و همینطور از این یک جفت به صورت هم خون جوجه کشیده و نژاد را خراب کرده است هر چند که کبوتران حاصل زیبا شده اند اما  دیگر پرشی نیستند.
 3. در قدیم برای جلوگیری از یک لایی شدن و تزئینی تر شدن این کبوتران آنها را با قلمکارها و یا قرمزهای بسیار پرشی جفت میکردند و نژاد حاصل هم زیبا بود و هم پرشی.
 4. ماهرویی که رنگ چشم زرد و یا سفید یا چشم تا به تا دارد مسلما دو رگ بوده و در اصالت رنگ ان باید شک کرد(نه اصالت پرش).
 5. رنگ پای ماهروی اصیل تیره و زیباست.حتی اگر پرواز هم نکنند به مرور زمان رنگ پایشان تیره می شود.


 1. ماهرور در حالت کاکلی به صورت پس کاکل، کاکل میخی و کاکل معمولی و بی کاکل موجود است.
 2. خود کبوتر ماهرو به چند زیر شاخه تقسیم می شود:

الف- زیر شاخه ماهروی سفید بدون خال

ب- زیر شاخه چونه زرد که تنها در زیر نوک و محل به اصطلاح خودمان چانه خالهای زرد زیبا دارد.

ج- ماهروی کله زرد.

د- ماهروری مخلوط خالهای سبز و زرد که بسیار بسیار کم یاب است.

ه- ماهروی چونه سبز که بسیار بسیار کم یاباست.

و- ماهروی سینه طلایی که خالهایی روی سینه کبوتر به رنگ زرد موجود است.

ز- کله جوزی با چشم آبی که به نظر من نوعی ماهرو است.اما عده ای نظر دیگر دارند.

ح- کله سرنج با چشمان آبی.

 

 1. ماهروها ی اصیل تعداد دمشان معمولا 12 الی 13 عدد است.
 2. ماهروهای اصیل تمام خصوصیات کبوترهای پرشی ذکر شده در پستهای قبل را دارا می باشند.
 3. معمولاً کم بازی هستند و به ندرت بند می شوند.
 4. کبوتران ماهرو معمولا بد قلق هستند و بعضی ماده هایشان تنها یک تخم میگذارند و بعضی نرهایشان با هر ماده ای جفت نمی شوند و تنها در طول فصل و یا زمان خاصی نطفه میکنند.
 5. متاسفانه امروزه اشخاصی سودجو با جفت کردن ماهروهای کاشان با زردهای تزئینی و غیر پرشی تفرش و یا قزوین و جاهای دیگر نژادی از ماهروهای دورگ و زیبا به وجود آورده اند که تشخیصشان از اصل واقعاً مشکل است و باید آنها را فقط بر روی آسمان تشخیص داد.


در پایان متذکر می گردد هر گونه نظر و حرف و حدیث و هر نوشته ای(به هر نوعی) منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران به شدت تکذیب می گردد  و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.

نوشته شده توسط خشایار. در 89/03/15

مبحثي كه ميخواهم در اين. پست خدمتتون عرض كنم در خصوص چگونگي شناخت كبوتر پرشي است يعني زماني كه ميخواهيم از يك مغازه كبوتر فروشي يا جاهايي مثل بازار مولوي خريدي را انجام دهيم به چه نكاتي مي بايست توجه نماييم البته قبل از آغاز مي بايست عرض كنم كه شناخت واقعي باید بر روي آسمان صورت بگيرد و اين شناخت از روي زمين تا حدودی صحيح مي باشد. بنده طبق عادت بند به بند اين موضوع را توضيح ميدهم و اميد كه مقبول نظر قرار گيرد:

1- اولين چيزي كه بايد به آن توجه كنيم و اولين قدم اين است كه كبوتر هدف را مشخص كنيم يعني در ذهنمان آن چيزي را كه ميخواهيم مجسم كنيم و مشخص كنيم كه مثلاً من ميخواهم يك كبوتر ماده پشت قرمز بخرم و فقط به همان فكر كنيم اگر كبوتر هدف مشخص نشده باشد ممكن است بعد از اينكه خريدمان تمام شد تازه متوجه بشويم كه چه چيزهايي خريديم و به چه تعدادي! و آن چيزي هم كه مي خواستيم نشد.

2- در دومين قدم مي بايست به دقت تمام كبوتراني كه شبيه كبوتر هدفمان هستند را بررسي كنيم اين بررسي خود چند مرحله دارد:

1-2- كبوتر مريض نباشد(پف نكرده باشد) آبله نداشته باشد اسهال نداشته باشد(با نگاه كردن پرهاي اطراف مقعد متوجه اين موضوع ميشويم كه نبايد به رنگ سبز باشد).

2-2- كبوتر دور چشم قرمز نداشته باشد.

3-2- كبوتر نوك بسيار كوتاه يا نوك بسيار بلند نداشته باشد.

4-2- كبوتر كشيده و بلند نباشد.

5-2- در صورت كوتاه بودن و در حالت ايستاده پرهاي بال بلندتر از پرهاي دم نباشد.

3- بعد از اين بررسيهاي مقدماتي مي بايست  كبوتر را در دست بگيريم

به دقت مي بايست پاهاي كبوتر را بررسي كنيم كبوتر خوب مي بايست پاهاي تيره رنگي داشته باشد. بنده خودم به شخصه به ناخن كبوتر بسيار توجه ميكنم ناخنهاي كبوتراني كه اصل و نسب خوبي دارند بلند و پيچيده هست اين علاوه بر نشان دادن ذات كبوتر به ما نشان مي دهد كه صاحب قبلي كبوتر حرفه اي بوده و همواره كبوتران را روي ني بند مينشانده اين نشستن روي ني بند باعث بلند شدن ناخنها در طول زمان مي شود.

با نگاه كردن به پا ميتوان نشانهاي صاحب قبلي را نيز شناخت مثلا انگشتي زده داشته باشد يا انگشت پيچ باشد كه باز نشان دهنده حرفه اي بودن صاحب قبلي آن است.(البته متاسفانه در حال حاضر هر كودكي ميتواند انگشت بزند و نشان بگذارد) كه به اين مبحث هم بايد توجه كرد يعني لزوماْ كبوتر نشان دار خوب نيست. كبوتران پرپا براي پرش مناسب نيستند ولي اگر كبوتر كمي پر نازك در پا داشت يا نخ پا بود اشكالي ندارد. البته هستند کبوتران پاپر کاکلی دو کت رنگی در شهر همدان که ساعتهای خوبی داشته اند. اما همه پاپرها چنین ویژگی بارزی را ندارند.

بنده به شخصه با كبوتران پا چكمه اي هم موافق نيستم هر چند شنيده ام بعضيهايشان خوب ميپرند ولي خودم در خصوص آنها تجربه اي ندارم.

بعد از بررسي پا، چموش بودن كبوتر هم مهم هستش يعني كبوتر توي دست بند نشود و همواره در پي آزادي خودش از دست ما باشد.

4- در مرحله بعد سرو كله كبوتر مهم هستش اينكه كبوتر چه رنگي دارد و آيا رنگ چشمش مشخصات كبوتر هدف ما را دارد يا خير. و آيا رنگ چشمش متناسب با رنگش هست يا خير؟ مثلاً كبوتر ماهرو نبايد چشم سياه داشته باشد و يا ...5- بعد از بررسي رنگ چشم كبوتر نوك كبوتر بايد بررسي شود رنگ نوك بسيار مهم است و آنهم مي بايست به دقت بررسي شود يعني اگر ما كبوتر سفيد مهر ميخواهيم بايد رنگ نوكش نيز سفيد باشد اگر كمي از بغل سياه باشد مسلماً ذات كبوتر سفيد نيست و جوجه هاي پشت سياه هم به ما ميدهد. رنگ ناخن نيز به همين صورت بايد بررسي شود.

6- نشانه هاي روي دماغ كبوتر بررسي مي شود و اينكه ببينيم نشانه اي مثل دماغ برداشته بودن دارد يا خير؟ كه اين هم نشاندهنده حرفه اي بودن صاحب قبلی آن است.

7- در حلقه هاي پاي كبوتر بايد دقت شود البته منظور حلقه هايي هستش كه از پايش خارج نمي شوند كه آنهم نشان دهنده ذوق و حرفه اي بودن صاحب قبلي است.

8- بعد از اين كارها مي بايست نوك كبوتر و فرم كله را بررسي نمود كبوتران پرشي داراي نوكهاي سوزني، متوسط، كمي بلند با كله ماري و يا در انتها سوزني و در ابتدا پهن هستند. دماغ كبوتر و گوشتهاي زير نوك تخمين خوبي راجع به سن كبوتر به ما ميدهند.

9- سن كبوتر انتخابي ما مي بايست كم باشد تا نطفه داشته باشد. اكثر كبوتر بازان حرفه اي كبوتران بسيار خوب خود را كه از نطفه رفته اند رد ميكنند و معمولا اين كبوتران هيچ وقت مجدداْ نطفه نميكنند و خريدار ممكن است يك عمر اسير چنين كبوتراني شود.

10- بنده پيشنهاد ميكنم اگر از مغازه كبوتر فروشي خريد ميكنيد حتما كبوتر جوان و اگر از شخصي آشنا يا حرفه اي خريد ميكنيد حتما كبوتر پير و نطفه دارش را بخريد چون مطمئناْ آن كبوتر بسيار خوب بوده كه تا اين سن از آن نگهداري شده.

11- بعد از اين بررسيهاي مقدماتي مي بايست بال كبوتر بررسي شود در بررسي بال بايد توجه نمود كه بال طعمه نداشته باشد، تيزه ها محكم و شمشيري و سه تيزه اول تقريباً هم اندازه باشد و تيزه اي كور نباشد اگر قصد جوجه كشي داريد كور بودن تيزه مهم نيست.

12- يكي از مهمترين نكته ها در كبوتران پرشي كه كمتر كسي به آن توجه ميكند اين است كه پرهاي بال و دم را باز كنيد و دقت كنيد كه كاملاً روي هم را بپوشانند و درز و يا فاصله اي در حالت باز بين پرهاي دم(خصوصاً) وجود نداشته باشد.

13-  كبوتر كه روي زمين است يا وقتي می پرد و سپس مي نشيند نمي بايست تيزه هايش در هم گره بخورند.

14- حراميهاي كبوتر مي بايت كاملاً روي كمر را بپوشاند.


15- بعد از تمام اين كارها مي بايست به مهمترين قسمت قضيه پرداخت يعني پنجه كردن كبوتر:

كبوتر را كف دست گذاشته و بدون كوچكترين فشاري اجازه دهيد خودش بپرد كبوتر خوب بعد از پريدن مانند زنبور در قفس شروع به پر زدن خوهاد نمود و بلافاصله روي زمين نمي نشيند و بعد از چند ثانيه پريدن بر روي ني بندها (ترجيحاً ني بندهاي بالاتر) خواهد نشست و بلافاصله بعد از نشستن اكثر كبوتران خوب ناراحت شده و خود را مي خارانند يا پاهاي خود را به زمين مي كوبند. و بلافاصله بعد از نشستن مستي نمي كنند و قور نمي زنند.

اگر كبوتر خوب قيچي باشد هم با قدرت هر چه تمامتر به صورت عمودي به سمت بالا پرواز ميكند.

نكته اي كه بايد در كبوتران قيچي خوب به آن توجه نمود اين است كه پاهاي خود را هنگام پريدن باز مي كنند و مدام پنجه هاي باز خود را براي نشسته بر روي زمين آماده باش و باز نگه ميدارند.

ممكنه كبوتري تمام خصوصيات فوق را داشت بايد آنرا خريد؟ خير.

مي بايست بعد از نشستن كبوتر حدود 5 دقيقه آنرا زير نظر بگيريم كبوتر خوبي كه به مغازه آقاي فروشنده به هر دليلي راه يافته آن مغازه را دوست ندارد و مدام به فكر جاي قبلي خود هست. با ساير كبوتران دم خور نمي شود. مستي نمي كند و گوشه اي دنج را براي ايستادن و مترصد فرصت  فرار بودن انتخاب كرده و در فكر جاي قبلي است. اگر كبوتر اين خصيصه آخر را هم داشت ميتوان آنرا خريد.

در پایان متذکر می گردد که هر گونه نظر و حرف و حدیث  منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران، خصوصاً مباحث آموزشی، نقل قولها، خاطرات و سایر موارد مشابه که در وبلاگ کبوتر تهران بیان و درج نشده (موجود نیست)،  جعلی بوده و به شدت تکذیب می گردد و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.

اميد كه مقبول نظر قرار گرفته باشد.

نوشته شده توسط خشایار. در 88/02/16

 

سلام خدمت استاد .. استاد من دیروز صحنه ای دیدم که همچنان حیرت زدم . بزار جریان رو براتون بگم . دیروز من وسوسه شدم که یک جفت از کفترام رو هواکنم که البته این کفترا جوجه داشتند حدودا ده روزه که از بد روز کار سرور بودن ولی داستان ... من وقتی اینارو هوا کردم بعد از نیم ساعت که رفتم کوچه با بچه محل ها گل گوچیک بزنیم یکهو دوستم که اونم کبوتر داره گفت هادی اونجا را نگاه دو تا قرقی افتادن توجون کفترات منم که همین جوری دعا میکردم دیدم قرقی یکی از اونا رو گرفت و با پنجه هاش برد ولی منم هی دعا میکردم که حداقل مادهرو نگیره که اینا جوجه دارن هم کفتر خوبیه ولی قرقی خیلی تلاش کرد اونو بگیره وبلاخره پس از جنگ و گریز کبوتر من بشدت زخمی شد وحتی یک چشم و یکی از کتهایش کور و زخمی شد ولی هر جور شده قرقی بیخیال شد وکبوتر که تعادل نداشت میخواست هر چه سریعتر خودشو به گنجه برسونه که با توجه به وضعیتی که داشت با سینه به زمین خورد و من هم هی خودم رو لعنت میکردم . خلاصعه بگم من کفترو گزاشتم پیش جوجه هاش و ./حالا صحنه واقعی تازه اینجاست/ و اب ودون جلوش ریختم که کبوتر ماده دون و ابش رو خورد وبه سمت جوجه هایش رفت و با ان حال و روز به جوجه هایش غذا داد و بعد از دو دقیقه دیدم دیگه تکون نمی خوره و مرده.....ولی حیف که من موبایل نداشتم که این صحنه رو بگیرم و بفرستم که کبوتر در حالی که ازش داشت خون میرفت و حتی روی پاهایش نمی توانست بایستد به جوجه هایش دون داد . حالا اسم این پرنده زیباچرا بد در رفته در عجبم

 

پاسخ: مطلب فوق آنقدر زيبا بود كه حيف بود از قرار دادن آن در بلاگ خودداري كنم.خودتان قضاوت كنيد.

 

اقا خشایار لطف کن کمی درباره ی کفترای پش دری توضیح بده

 

پاسخ: كبوتران پشت دري مخصوص غريب گيري رو دون كردن و جلد كردن جوجه ها مي باشند و در پستهاي قبلي در اين خصوص توضيح داده ام. لطفا دوست خوبم به مطالب قبلي رجوع نماييد.

 


سلام آیا شما با مرحوم کهن نسبت نزدیک دارید؟ و آیا  مطالبی که در سایتهای مختلف با نام شما وجود دارد  نوشته شماست؟

پاسخ: خیر. با احترام و عشق قلبی به آن مرحوم، نام بنده مستعار است.

 هر گونه نظر و حرف و حدیث و هر نوشته ای(به هر نوعی) منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران به شدت تکذیب می گردد  و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.


سلام من تازه نگهداری کفتر را شروع کردم میخواستم بپرسم کفتری که بال ان قیچی شده چطور پر ان را بکشم تا پر نو در بیاورد؟

 

پاسخ: دقت كنيد كه تيزه هاي كبوتر نو نبوده و سپس با دست تيزه ها را بيرون بكشيد. و در طي مدت در امدن تيزه ها كبوتر را نپرانيد.


اقا خشایار تو رو خدا اپ کن من یه هفته دیگه اعزامم سربازی بزار حداقل با رو حیه خوب بریم

 

پاسخ: خوشحالم كه مطالب اين سايت باعث افزايش روحيه شما مي گردد واقعاْ مسرورم از اين بابت و دعا مي كنم در محل مورد علاقه ات خدمت كني.

 

سلام اقا خشایار از وقتی که برای پاسخگویی به سوالات من صرف میکنید ممنونم. حتما جواب های خوب شما به این سوالات به همه علاقه مندان کمک میکنه. من این سوالات رو از بقیه هم پرسیدم ولی دوست دارم نظر شما رو هم بدونم .پیشاپیش شب چله خوبی رو برای شما و خانواده محترمتون ارزو میکنم.

 
میخواستم بدونم شما جوجه هارو چند پری بیرون میکنید؟وبعد از جلد شدن و هوا کردن چه موقع اونارو قلم میکنید؟ موقعی که جوجه ها برگردونن و بازی بزنن و یا به اونا فشار میارین تا ساعت مورد نظرتون رو بیارن بعد قلم میکنید.

 
میخواستم بدونم شما جوجه هایی رو که از قلم در اومدن چطور بیرون میکنید؟و اینکه حتما باید بعد از راه افتادن چه ساعتی رو بزنن تا شما با اطمینان اونارو بخوابونین و جاکنید (منظورم جوجه هایی است که از جفتی که برای اولین بار است تن کردیم و از پشت و ذات اونا خبر نداریم کشیدیم )

 
لطفا اگر ممکنه نحوه کبک کردن کبوترانتان و زمان کبک کردن انها برای ما هم توضیح بدید.یعنی اول شاپرها رو میکشید بعد از مدتی روپرها و بقیه....... و یا همه رو با هم میکشید و کبک میکنید؟


اگر ممکنه در مورد چگونگی بیرون کردن کبکی ها برای اماده سازی در تیرماه و روش آبگیری و ساعت دون دادن خودتون برامون توضیح بدین . باز هم از وقتی که برای پاسخگویی به سوالات گذاشتید و از تجربه و علم خودتون به ما هم یاد دادید خیلی ممنونم. مخلص شما وحید.

 

پاسخ:

1- ما جوجه ها را بعد از انداختن يك يا دو پر بيرون آورده و به محض بازي قرص كردن قلم مي كنيم البته هستند جوجه هايي كه بازي قرص نمي كنند ولي ساعت خوبي مي آورند به هر حال آنها را نيز قلم مي نماييم.

2- معمولا ساعت مورد نظر ما 5 ساعت به بالا مي باشد ولي من كبوتراني نيز دارم كه در اين مدت ساعت خوبي ندارند مثلا 2 يا 3 ساعت ولي بعد از خواباندن و كنار گذاشتن به يكباره منفجر مي شوند و ساعتي بالاي 8 مي آورند. البته اين عمل مختص نژاد كبوتران سفيد من مي باشد.

3- در مورد اين سوال نظرات متفاوتي است و هر كس به گونه اي اين كار را انجام مي دهد عده اي تمام پرها و دمها و عده اي در دو مرحله اين كار را انجام مي دهند كساني كه دو مرحله اي اين كار را انجام مي دهند بايد زودتر عمل كبك كردن را انجام دهند به هر حال كبوتر بايد در خرداد ماه كاملا آماده پراندن و آماده سازي باشد تا بتوان پس از آماده سازي در خرداد در تير با آن مسابقه داد.

4- معمولاْ 5 بعد از ظهر به بعد به كبوتران دانه داده و 2 ساعت قبل از پراندن آب از جلوي حيوان برداشته مي شود من در تيرماه فقط از ارزن و تخم كتان اسفاده مي كنم.

 

سلام آقا خشایار با عرض پوزش در پست قبلی از شما سئوال کردم که کبوتران من فضله خودشون رو می خورن وشما محبت کردید که پاسخ دادید.اما می خوام بگم که جدیداً متوجه شدم که در فضله شان تخم های ریز سفید رنگی وجود دارد. پرس وجو کردم گفتند که مترو نیدازول بدهید خوب می شود ، از شما بزرگوار می خواهم بپرسم که میزان این دارو برای هر کبوتر چقدر است وطریقه مصرفش چگونه است ؟لازم به یاد آوری است که کبوتران من 35عدد می باشند. قبلاً از لطف شما سپاس گزارم دوست دار شما و سایت شما وکبوتر ها عباس

 

پاسخ: با سلام خدمت عباس آقاي گل يك چهارم قرص براي هر كبوتر كافي مي باشد و روزي يك بار به مدت 4 روز تا انگل دفع شود. و يا ريختن شربت (يك قاشق غذاخوري در آب كبوتران)

 

 

سلام استاد واقعا" خسته نباشید وبلاگ خیلی خوبی داریدچند تا سوال داشتم اگه میشه به من جواب بدهید 1: برای تخم کردن کبوتران چند بار باید جفت گیری کنند؟2: چند وقت طول می کشد تا کبوتر ماده تخم کند؟3:آیا راهی وجود دارد که بشود فهمید تخم سالم هست یا نه (نطفه دارد یا نه)؟ 4:اندازه قفس برای نگهداری یک جفت کبوتر جوجه کشی چقدر باید باشد؟

 

پاسخ:

 1- ماده كبوتر آماده حتي اگر جفت نخورد تخم مي گذارد البته تخمي بدون نطفه.

2- معمولا 7 الي 10 روز

3- 4  روز پس از تخم گذاري زير نور خورشيد لكه هاي خون در تخم سالم كاملا مشخص است

4- حداقل ابعاد 50 در 50 در 50 مي باشد.بيشتر باشد بهتر نيز مي باشد.

 

سلام اقا خشایار من چند بار از شما تقاضای کمک خواسته ام ولی به من جوابی نداده اید من چند جفت کبوتر اصیل دارم که ماده های آنها دیر به دیر تخم میگذارند یا اصلا نمی گذارند وبعضی از انها یک تخم میگذارند علت آن چیست

 

پاسخ: دوست خوبم اين سوال در پستهاي قبلي پاسخ داده شده ولي لازم به ذكر است كه بعضي از ماده ها به دلايل ژنتيكي تنها يك تخم مي گذارند.باز هم معذرت مي خواهم كه پاسخ سوال شما با تاخير داده شد. حتما به مطالب قبلي رجوع كنيد.

اقا خشایار کبوتران من فضله خشک شده خود را می خورند ولی مشکلی برایشان پیش نمی آید خواستم دلیلش را بدانم واینکه ایا می تواند عامل بیماری باشد ؟اگر مقدور است در مورد اب واهک زدن کف گنجه هم توضیحاتی ایراد نمائید مثلا هر چند مدت باید این کار صورت بگیرد؟

 

پاسخ:تمامی کبوتران در صورت فقر املاح معدنی در بدنشان این کار را انجام می دهند و اگر گل شور مرغوب که دارای نمک ید دار و سایر املاح موجود در خاک رس در اختیار کبوتر قرار گیرد از این کار تا حدودی خودداری می کنند و در پاسخ سوال دوم باید عرض کنم اگر کبوتر بیماری در میان کبوترانتان وجود داشته باشد بیماری انتقال می یابد ولی اگر کبوترانتان همگی سالم و تندرست باشند موجب بیماری خاصی نمی گردد.

 

آقا خشايار سلام ، خسته نباشي در باره فرمايشات شما درمورد طعمه ، به طور معمول بيشتر به تومور رحم مصطلح است و مختص كبوتران ماده است و هر يك از كبوتران من كه اين بيماري را گرفت بدون استثنا مرد. يكي از عوامل اصلي اين بيماري برداشتن زود به زود تخم از زير كبوتر ماده است يا اگر كبوتر ماده اي كه از تخم رفته به مدت طولاني با يك نر جفت باشد. لطفا" بفرماييد آيا براي اين وضعيت علاجي هست؟

 

پاسخ: طعمه در هر جای بدن کبوتر ممکن است موجود باشد. معمولاْ ماده هایی که از جوجه گی شروع به جفت خوردن می کنند بیشتر به تومور رحم دچار می شوند اما گاهی اوقات تخم در داخل مدخل خروجی پیچ می خورد که باید آنرا بیرون کشید و نباید آنرا با تومور رحم اشتباه گرفت در خصوص تومور رحم باید حتماْ به دامپزشک مراجعه کرد.

 

امروز مشاهده كردم كه يكي از نرهايم در فضله كردن مشكل دارد و مدام سعي در دفع فضله دارد. وقتي مخرج آنرا نگاه كردم ديدم كمي باد كرده و كمي هم خوني شده است. با احتياط مخرج را كمي فشار دادم يك غده به اندازة نخود به رنگ زرد (مانند چربي) خارج گشت. اگر ممكن است راهنمايي بفرماييد كه اين بيماري چه بوده و دليل ايجاد آن چيست؟ آيا كار اورژانسي ديگري لازم است انجام دهم يا خير؟(قابل ذكر است كه پرنده از نظر ظاهري سرحال مي باشد.)

 

پاسخ: خیر به هیچ کار اضافه ای نیاز نیست و فقط شما محل مورد نظر را با پماد بتامتازون چرب نمایید.(این بسیار خوب است که طعمه با فشار دست شما خارج شده) این طعمه به اصطلاح رسیده بوده و مشکل خاصی در صورت استفاده از پماد پیش نمی آید.

 

اقا خشایار درمورد جانورانی که در کفتر وجود دارند و روش دفع اونا توضیح بدین.ممنون

 

پاسخ: جانورنی از قبیل سگ مگس و کنه و ساس و ... ممکن است وجود داشته باشند که با آب تنی و آفتاب گرفتن از بین می روند و در صورت وجود تعداد زیادی از آنها از اسپری های مخصوص حیوانی استفاده نمایید(تعداد کمی از آنها مفید نیز می باشند) و در طبیعت هیچ چیزی بی حکمت نیست.

 

با سلام خدمت استاد عزیزم اقا خشایارممنونم از شما راجب راهنمائیتان در مورد ماده کبوتر پشت سبزم.
اقا خشایار ایا در تیرماه هم به کبوتران باید نمک یا گل شور داده شود یا اینکه نمک در هنگام پریدن کبوتر را تشنه می کند.

 

پاسخ: سوال بسیار خوبی کردید و باید عرض کنم یک یا دو روز قبل از مسابقه بهتر است این کار انجام نشود حال آنکه تعدادی از دوستان گل شور بی نمک در اختیار حیوان قرار می دهند و یا با نمک ید دار بسیار کم.

 

سلام اقا خشایار
من چند تا کبوتر دارم جلوشون که گندم بریزم اصلن نمیخورن حتی اگه یک روز کامل چیزی نخورده باشن و حسابی گشنه باشن جلوشون گندم که بریزم اصلن نمیخورن البته بجز یکی دوتاشون ولی ارزن با گاودونه که بهشون بدم میخورن خیلی هم حال میکنن راستی من قبلن فقط بهشون ارزن میدادم ولی یه بار گفتم بهشون گندم بدم که دیدم نمیخورن میخاستم بدونم دلیل خاصی داره که نمیخورن به نظر خودم به خاطر گرمای هواس من اهوازم هوا هم اینجا خیلی گرمه
ممنون میشم اگه دلیلشو بهم بگین
ممنون

 

پاسخ: گندم به عنوان غذای کبوتر اصلاْ توصیه نمی شود خصوصاْ در فصل گرما و باید بگم که شما کبوتران باهوشی دارید که متوجه شده اند گندم به بدنشان نمی سازد. گندم باعث باد کردن چینه دان حیوان شده و موجب دان نگاه داشتن حیوان و استفراغ و .. می گردد.

 

 

با عرض سلام خدمت شما راستش یکی از کبوترانم سرش را عقب می گیرد و دهانش را باز می کند و این کار را مدام تکرار میکند و دانه هم خوب بر نمیدارد دوستان می گویند که طعمه می باشد خواستم نظر شما را در باره این بیماری بدانم ودر ضمن لطف نمایید وراه درمان ان را ذکرنمایید با تشکراز شما

 

پاسخ:در این مورد باید کبوتر را از نزدیک معاینه کرد گاهی مجرای حلق کبوتر تنگ می شود و گاهی ممکن است تیغهایی از ساقه های گیاهان که در دان کبوتر موجود بوده باعث این عمل باشد. از دانه های ریز مانند ارزن برای کبوتر استفاده کرده و به یکباره به حیوان دان نداده و کم کم دان جلوی حیوان بریزید و در صورت عدم درمان به دامپزشک مراجعه کنید.

 

سلام آقا خشایار
با تشکر از پاسخ های خوبی که به سوالات علاقمندان کبوتر می دهید.
لذا من علاقمند شدم ازشما سوال کنم چرا 50 در صد از جوجه های ما گم می شوند
اغلب دیده ام در سایت های بزبان انگلیسی توضحاتی راجع به نحوه جلد کردن کبوتر می نویسند. خوب میدانیم که برای یادگیری حیوانات بخصوص کبوتر از لحاظ علمی و روانشناسی حیوانی قواعدی وجود دارد . قبلا خارجی ها روی این موضوع کار کرده اند و از قواعد روانشناسی پاولوف و و قانون انعکاس شرطی استفاده کرده اند.
حالا باید به پرسم شما با این تجربه زیاد و علاقه فراوان خودتان قواعدی پیداکرده اید یا نه بطور سنتی کبوتر را جلد می کنید؟ آبا در این زمیینه روش خاص و استانداردی وجود دارد؟ من از سال ها بیاد دارم بعضی کبوتر خود به خود جلد می شوند و بعضی ها نیاز به زمان بیشتری دارند. بعضی جوجه ها با یک نگاه روی بام و فقط یک روز کافی است که جلد شوند بعضی ها سریع گم می شوند.
بعضی ها آنقدر استاد هستند که کبوتر های جلد دیگران را هم جلد می کنند
با تشکر از شما

 

پاسخ: متاسفانه ما هنوز از روش سنتی استفاده می کنیم ولی روش اختصاصی بنده به این صورت است که اولاْ بعد از این که جوجه ۳ یا ۲ پر خود را انداخت از زیر تور بیرون آورده می شود و دوماْ به هیچ عنوان جوجه را پرواز نمی دهیم و می گذاریم خودش به عشق خودش پرواز کرده و از چوب و گونی و ... برای ترستندن و پراندن جوجه استفاده نمی کنیم و سعی می کنیم جوجه در محیطی کاملاْ امن خودش بسته به هوش ذاتی اش جلد گردد و این هوش در کبوتران متفاوت است کما این که درما انسانها متفاوت است و مطمئن باشید شاید جوجه ای که به نظر شما کم هوش بوده و باخت رفته در دست شخص دیگری رکوردی بالای ۸ ساعت به جا گذاشته باشد.

 

سلام آقا خشایار
با تشکر از پاسخ های خوبی که به سوالات علاقمندان کبوتر و بنده ارائه می فرمائید.
خواهشمند است در مورد فاکتورهای اساسی در جفت کردن کبوترها و چگونگی استفاده از این فاکتورها در جفت کردن توضیح فرمائید .

 

پاسخ:

فاکتوهای اساسی:

۱- کبوتر پر بازی با کبوتر کم بازی جفت شود.

۲- کبوتر بلند با کبوتر کوتاه جفت شود.

۳- کبوتر تیزه بلند با تیزه کوتاه

۴- پا چاقچول یا پاچکمه ای با کبوتری که در پا پری ندارد.

۵- از کبوتران نوک قناری برای پراندن جوجه نکشید و نسل آنها را نیز تکثیر نکنید.

۶- اگر مایل به داشتن کبوتران چشم تا به تا نیستید از کبوترانی با رنگ چشم متفاوت جوجه نکشید هر چند که رنگ چشم تاثیری در پرش آنها ندارد.

۷- معمولاْ ذات جوجه ماده به پدرش و جوجه نر به مادرش می رود.

۸- برای کشیدن رنگهای خاص از کبوتران هم رنگ خوب استفاده کنید در غیر این صورت به رنگ مورد نظر نمی رسید.

در پایان عرض می کنم که سعی کنید در هنگام جفت کردن کبوتران نقاط ضعف مشترک نداشته باشند مثلاْ پرهای دم هر دو باریک نباشد یا هر دو تیزه های باریک و ضعیف نداشته باشند و ....


 

سلام خشایار خان.ی جایی تو آرشیوتون خوندم که گفتین عشق به پریدن تو کبوترامون تقویت کنیم.لطفا توضیح بدین به چه شکل؟من کبوترانی دارم که گاهی چند ساعت می پرن اما بعضی روزها نه.ممنون

 

پاسخ: با هر روز نپراندن آنها و دادن استراحت کافی و نترساندن آنها و آزار نرسندن آنها و پرواز اجباری کبوتر را هرز می کند و عشق به آزادی را در نطفه خفه می گرداند و  کلی موارد دیگر....

 

 

باسلام وعرض خسته نباشید خدمت شما درمورد رنگ درست کردن کفتر ومثلا رنگ
کله دم سبزنیست ومی خواهیم که این رنگ رادرست کنیم یامثلا پشدار چه حیوون های نروماده راباید جفت کنیم

 

پاسخ: به هر حال باید در پدر و مادر جوجه کبوتر ژن رنگ مورد نظر موجود باشد تا بتوان به آن رنگ رسید.هر چند که امروزه حتی ممکن است کبوتر سفید مهری به شما پشت سیاه بدهد.

 

درودبه شما به خاطر این همه زحمت.اگرکفتر ساعتی رابایک کفتر یک ربع پروازجفت کنیم جوجه چگونه می شود یا یک جفت کفتر ساعتی ونر معلقی وماده ساده است
باتشکر دوست ونوکرشما محمد

 

پاسخ: شما ممکن است ۲ کبوتر یک ربع پرواز را هم جفت کنید و آنها جوجه ساعتی بدهند و به اصطلاح دهن جور باشند یعنی ژن مشترک پرواز در هر دو به صورت نهفته موجود باشد. در مورد کبوتر شما نیز هر چیزی امکان دارد  و این بستگی به این دارد که در کبوتر ضعیفترتان این ژن وچود دارد یا خیر.

 

با عرض سلام خدمت شما آقا خشایار و تشکر از مطالب جالب سایت شما میخواستم خواهش کنم در صورت امکان در مورد تیپ شدن جوجه ها و اینکه چه کار کنیم تا کفترا تیپی نپرن هم توضیحاتی بفرمایید. خیلی ممنون میشم چون مشکل همیشگی من همینه.

 

پاسخ: معمولاْ کبوترانی که از جوجه گی با هم در یک قفس بوده اند و کاملاْ همدیگر را می شناسند و همزمان با هم به پرواز در می آیند تیپی می پرند برای جلوگیری از این کار و ترک عادت آنها باید به این صورت عمل کرد که آنها را در تعداد ۱-۳ کبوتر و به فاصله زمانی ۱۵ دقیقه یا بیشتر به پرواز در آورد و یا اینکه از تعدادی کبوتر تک پرواز یا تیپ خراب کن در میان آنها استفاده نمود.

 

آقا خشایار سلام
خسته نباشی.چند روزی است که کبوتران من بر روی پاهایشان و چندتائی روی سرشان زخمهائی مثل زگیل زده است .لطفا" راهنمائی کنید چکار کنم؟ از وقتی که برای من اختصاص میدهی تشکر میکنم.

 

پاسخ: از آب انار برای برطرف کردن آنها و یا پوست انار در آبشان استفاده کنید و یا پماد بتامتازون.

 

سلام آقا خشایار
من هر روز به وبلاگتون سر میزنم ومنتظر جواب سئوالم هستم چون توی آرشیوتون هم اشاره کردید که طوری کبوترا رو تربیت کنیم که تیپی نپرن حالا شما لطف کنید و بگید چه جوری؟ اصلا دلیل تیپ شدنشون چیه؟ اونهایی که تیپ شدنو میشه از تیپ دراورد؟خیلی ممنون میشم. موفق باشید
.

 

پاسخ:شما وقتی تعداد زیادی کبوتر مثلاْ ۵۰ عدد را به پرواز در می آورید ناخودآگاه تیپی خواهند پرید و به این روش عادت می کنند و دلیل اینکه من گفتم تیپی نپرند به این خاطر بود که اگر ۲-۳ کبوتر خسته شوند و بخواهند بنشینند ممکن است کل تیپ را نیز با خود بنشانند و ساعت خوبی به دست نیاید. برای جلوگیری از تیپی پریدن باید آنها را به تعداد کم مثلاْ سه تا سه تا هوا نمود تا این عادت از بین برود.

 

با سلام خدمت شما
آقا از آنجائی که شما راجه به کبوتر تجربه و علم بالای داریم خواهشمند هستیم با تجریبات خود ما را جهت حل مشکل ذیل در صنعت یاری فرمایید.
ما یک انبار قطعات یدکی با ابعاد 150*50 داریم که متاسفانه کبوترهای چاهی با هجوم به آنجا و با فضولات خودشان کلی به تجهیزات و قطعات ما آسیب رساندن اگر راه حلی جهت دور کردن آنها از این محل دارید دریغ نفرمایید

 

پاسخ: با تشکر فراوان از شما دوست خوبم برای از بین بردن کبوتران راه حلی ندارم.

 

آقای خشایار سلام.من سالهاست که در هاوایی زندگی میکنم.گاهگداری سری به سایت شما میزنم و یاد ایام خوش در جوانی میفتم.هرگز فراموش نمیکنم که در 18 سالگی در بحبوحه جنگ با اینکه مشمول بودم از اسرائیل بخاطر کفترهایم به ایران برگشتم.سالهاست که سئوالی دارم،یک روز در گرمای وسط تابستان در گیشا یک غریب گرفتم .یک کهنه کفتر که جاخواب بود .این کفتر رنگ بسیار عجیبی داشت.خالهای سرور داشت ولی رنگ بدنش یک جور قرمزی بود که من هیچوقت ندیده بودم،هر کفتر بازی که میدیدش عاشق سر و کله و رنگش میشد ولی هیچکس نمیدانست که چه جور سروری هست.تا اینکه یکی از واردترین کفتر بازهایی که من تابحال دیدم و شنیدم فوت کرده مرحوم حسین که البته همه حسین کوری صداش میکردن این کفتر را دید و گفت که این سرور سُرنجی (بر وزن تُرنجی)هست.آیا شما چیزی راجع به این رنگ میدانید.

 

پاسخ: کبوتر سرور سرنجی از زیباترین رنگها و نایاب ترین کبوتران است و رنگی بسیار زیبا و قدیمی است و از اصیلترین رنگها سرور به شمار می رود و من خود نیز ۳ کبوتر به این رنگ دارم که متاسفانه از نطفه رفته اند ولی من به دلیل رنگ زیبایشان آنها را حفظ نموده ام. البته سرنجی تیره و روشن و سوخته داریم به عنوان مثال کبوتر شیر نری که عکسش را قبلاْ دیده اید به نوعی سرنجی بسیار روشن در هنگامی که آفتاب بر روی گردنش می تابد به شمار می رود ولی کبوتر شما می بایست سرنج پر و سوخته باشد که بسیار نایاب و زیباست.

 

 

با سلام و تشکر خدمت استاد
پرهای کبوتر زاغ ام را کشیده ام اما پس از 2ماه و نیم اصلا رشد نکرده لطفا راه چاره را برای ما بگویید با تشکر

 

پاسخ: به احتمال فراوان تیزه های شیر کبوتر را کشیده اید و باعث کور شدن آنها شده اید صبر کنید و اگر کبوتر از توی لک در آمد و باز نیز این تیزه ها رشد نکردند دیگر هرگز در نخواهند آمد.

 

سلام اقا خشایار .من یه کبوتر سبزی دارم که کبوتر پرشی هم هست .یکی از دمهای وسط اون به طور عمودی که اصطلاحآ بهش میگن دمفاق میخاستم بدونم قضیه این جور کفترها چیه.ممنون

 

پاسخ: کبوتران دم فاق اصولاْ از روی پر زوری پدر و مادرشان به این شکل در آمده اند و پر دم آنها از وسط قاچ می خورد و کلاْ مشکلی در پرش و ... ایجاد نمی کند.

 

اقا سلام من 30 تا کبوتر نژاد هما دارم چه جوری میتونم بفروشمشون؟ و اگه اصل باشن قیمتشون چه حدودیه؟

 

پاسخ: من اطلاع چندانی از قیمتهای روز ندارم و این قیمتها بسته به نژاد و رنگ و مرغوبیت و ... متفاوت می باشد ولی فکر می کنم قیمت یک کبوتر معمولی در بازار بین ۳-۴ هزار تومان باشد.نوشته شده توسط خشایار. در 86/04/05

 

سلام آیا شما با مرحوم کهن نسبت نزدیک دارید؟ و نظرات و نقل قولهایی از جانب شما و مباحث آموزشی و دستونشته های  موجود در وبلاگهای دیگری غیر از وبلاگ کبوتر تهران نوشته شماست؟

پاسخ: خیر. با احترام و عشق قلبی به آن مرحوم نام بنده مستعار است هر گونه نظر و حرف و حدیث و هر نوشته ای(به هر نوعی) منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران به شدت تکذیب می گردد (آنچه مربوط به بنده است که تحریف نشده و در ادامه به آن شاخ و برگ داده نشده  را  فقط در همین وبلاگ مشاهده میفرمایید) و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.

سلام بر استاد خشایار.قلم یعنی چه؟ کبوتران پشدری چه کبوترانی هستند(چه جوری هستن:ظاهر,ذات,نوع)وباتشکر از شما آصف.. پاسخ: منظور از قلم كردن همان قيچي كردن شاه پرهاي كبوتر است و كبوتران پشت دري كبوتراني هستند با ساعت كم پرواز و به منظور جلد كردن جوجه ها و غريب گيري هم از آنها استفاده مي شود. اين كبوتران نبايد هرز بنشينند. يعني نبايستي بر روي بام ديگري بنشينند.

استاد در پست قبلی گفته بودید ازکبوترهای نوک قناری جوجه نکشیم و نسل آنهاراتکثیر نکنیم. لطف کنید علت این کاررا توضیح دهید.متشکرم


پاسخ: كبوتران نوك قناري تنها ظاهر زيبايي دارند و قدرت پرواز كمي را دارا مي باشند ولي دورگه هاي آنها معمولا كبوتران خوش تركيبي مي شوند و باعث اشتباه شما عزيزان در خريد كبوتر خوب مي شوند.

سلام دوست عزیز .خیلی دوست دارم در مورد مرام کبوتر بازی برامون توضیح بدی

پاسخ: دوست خوبم كافي است به هم نوع خود احترام گذاشته و براي ديگران دردسر ساز نشويم. اگر نگهداري از كبوتر باعث آزار ديگران شود چه بهتر كه از آن نگهداري نكنيم. پس مرام اصلي ما اين است كه بكوشيم انسانهاي خوبي باشيم.همين.


ضمن خسته نباشید به استاد .میخواستم بدونم که اگه دوستان میدونن همین جا پاسخ بدن . کسی میدونه که بازار حیوانات مولوی کجا منتقل شده

پاسخ: شنيده ام كه به دروازه غار منتقل شده و در يك پارك داير مي باشد هر چند كه خودم از نزديك آنجا را نديده ام.

سلام استاد مخواستم درمورد قرص پريدن و بازي افتادن جوجه ها توضيح بدين .كبوتر چه جوري مي پره تا شما مي فهمين قرص بازي ميكنه. من اين سوال از اقا سعيد هم پرسيدم وايشون لطف كردن جواب دادن اما من به طور كامل متوجه نشدم. با تشكر

پاسخ: خوب من خيلي خيلي خلاصه جواب اين سوال را مي دهم: كبوتر مي بايست كاملاً پريدن و بازي كردن را فرا بگيرد. با آرامش و طمانينه پرواز كند درس مثل يك كبوتر كهنه كار.


سلام اقا خشایار. با تشکر از سایت زیباتون. من 5 سالی هست که کبوترپرانی میکنم و حدود 150 کبوتر دارم. با توجه به فصل جوجه کشی، متاسفانه در 2ساله گذشته که من اقدام به جوجه کشی کردم تلفات زیادی دادم مثلا در سال گذشته از حدود 100 جوجه که ساعت خوبی هم اورده بودند، بعد از قلم کردن 20تا از انها، نیوکاسل به سراغشان امد و فقط 15تاشونو واسم باقی گذاشت. امسال نیز با وجود واکسیناسیون همه جوجه ها باز هم به همان بلا دچار شدم و شما میدونید وقتی زحمت 1سالمون اینجوری نابود میشه چه حالی داره. لطفا مرا راهنمایی کنید که امسال دیگر عزادار آنها نشوم. چون از کبوتران اصیلی نگهداری میکنم و این تلفات خیلی به من خسارت می زند. با تشکر منتظر جواب شما هستم.

پاسخ: دوست خوبم بهتر است قفس كبوتران را به طور كلي ضد عفوني كرده(شايد ويروس مولد بيماري در گنجه زندگي مي كند) و بهداشت را در مورد آنان رعايت كنيد.


چند سوال داشتم که امیدوارم به آنها پاسخ دهید1 کبوتری دارم که برای تعیین جنسیت 3روز تنها گذاشتم بعد یک کبوتر نر را پیشش گذاشتم بعد از نوکگیری وپریدن کبوتر نرم بروی آن آن کبوتر بروی نرم پرید وجفت گیری کرد حالا می خواستم بدونم جنسیت کبوتر مذکور چیست؟[در ضمن هیکل کبوتر مذکور خیلی بزرگ می باشد و دور چشمش گوشتی می باشد] 2 لطف کنید در باره تشخیص جنسیت کبوتر مفصل توضیح دهید؟[آیا راه عملی وجود دارد آیا از جناق حیوان می توان به جنسیت پی برد] 3 چگونه می توان تخم کبوتر را تا 2یا 3 هفته سالم نگه داشت؟از 2 تخمی که کیوتر می گذارد کدام ماده و کدام نر می باشد؟

پاسخ: 1. كبوتران ماده مست نيز با نران جفت گيري مي كنند. 2. جناق كبوتران ماده باز است البته براي اين كار روشهاي سنتي هم وجود دارد مانند گرفتن نوك پرنده يا خواباندن ان بر روي دست از پشت و ... كه من به آنها اعتقادي ندارم. 3. تخم كبوتر را در مكان خنك و تاريك نگهداري كنيد معمولا تخم اول نر و دومي ماده است هر چند ممكن است هر دو نر و يا هر دو ماده شوند.

سلام خدمت استاد محترم و کاردرست خودممی خواستم عکس کبوتراتون رو ببینم کجا باید برم؟

پاسخ: براي ديدن عكسهاي قبلي به آرشيو مطالب رجوع كنيد.


من 2 تا سوال داشتم.1-ایا ورداشتن دماق کفتر تاثیری در پرش دارد؟ 2-من دیدم که بعضی از کبوتر بازها که تجربه زیادی هم در کبوتر بازی دارند خالهای بر عکس با هم تن میکنند مثلا گرگی با سبز یا

پاسخ: تاثيري بر روي پرش ندارد اما موجب ورود گرد و غبار به داخل بيني و ريه كبوتر شده و در دراز مدت دردسر ساز است. بله خالهاي بر عكس معمولاْ جوجه هاي خوبي هم مي دهند.

با سلام و تشكر به خاطر مطالب مفيد سايت شمالطفا در مورد تعداد پر دم كفتر توضيح دهيد و آيا تعداد دم ربطي به پرش كبوتر دارد و كبوتر چند دم داشته باشد خوب است؟

پاسخ: پر دم نرمال كبوتر تهران 12 عدد مي باشد هر چند كه به تعداد 11،13 و 14 هم ديده مي شود. دوستان خوبم يك كبوتر خوب تهراني را نبايستي از روي رنگ چشم و بدن و تعداد پر دم و ... شناخت استيل كبوتر خود گوياي همه چيز است.

سلام استاد خسته نباشینیه سوال دارم.بهترین چیزی که میشه کف گنجه ریخت چیه؟آخه کبوترای من یه جایی هستند که نمیخوام اونجا خیلی کثیف بشه.

پاسخ:خاك اره يا روزنامه

سلام استاد گرامی لطف کنید در مورد کفتر های جا خواب توضیح بدین.

پاسخ: كبوتراني كه از جوجه گي پرانده نمي شوند و يا پس از چند بار پرش ديگر پرانده نمي شوند و تنها براي جوجه كشي از آنها استفاده مي شود و نكته جالب اينجاست كه اين كبوتران به مرور زمان بلند مي شوند و يا درشت تر مي شوند و عرض شانه هایشان و پهنای سینه نسبت به هم نوعان خودشان کمتر است با كهولت سن كاملا درشت شده و داراي كله هاي پفكي و درشت مي شوند كه نبايد بلندي قد و قواره اين كبوتران ما را به اشتباه بياندازد چراكه آنها هنوز هم مي توانند بهترين جوجه ها را به ما بدهند یک مشخصه دیگر از آنها باریک شدن پرهای دم و ایجاد فاصله بین آنها با گذشت زمان می باشد.

اقا خشایار در پست بعدی در مورد خال کبوترا یه بحثی رو بازکنید . البته با نمایش از کبوترای خودتون .با تشکر

پاسخ: شما مي توانيد به عكسهاي اين پست و پستهاي قبلي و سايتهاي ساير دوستان خصوصاْ سايت اقا سعيد و مهدي و بهزاد و جمشيد مراجعه كنيد.

سلام آقا.من مي خواستم بدونم وقتي شما مي خواهين جوجه هاتونو جلد كنيد تا وقتي جوجه ها بازي بيان هر روز پشته سر هم اونها رو هوا مي كنيد؟يا استراحت هم ميديد؟

پاسخ: معمولا يك روز در ميان و بعضي مواقع هر روز بستگي به خود جوجه ها و فصل سال و قدرت بدني آنها دارد.

سلام اقا مي خواستم بدونم شما چند بار وچه زماني كفتراتونو واكسن ميزنيد؟

پاسخ: در خصوص واكسن در پست بيماريها و مطالب قبلي در سايتهاي آقايان مهدي و سعيد به وفور مطلب ذكر شده است.

عرض سلام و ارزوی سلامتی برای شما استاد عزیزخشایار خان یه مشکلی برام پیش اومده کبوترای من قبلا راحت 2 تا جوجه رو بالا می آوردندولی تو این دست بیشتر جفت هام 1 جوجه شون مرد و اصلا" میل دون دادن ندارنلطفا" مرا راهنمایی کنید.

پاسخ: به كبوتران خود استراحت بدهيد و سالي دو بار بيشتر از يك جفت نر و ماده جوجه نكشيد!

سلام آقا خشایار ، ضمن تبریک سال نو خواستم به عرض برسانم که پیشنهاد شما را در مورد انگل انجام داده وبه هر کبوتر یک چهارم قرص مترو نیدازول را به مدت 4 روز دادم ولی متاسفانه هنوز هم تخم انگل در فضله کبوتران دیده می شود لازم به توضیح است که در گذشته هم بنا به توصیه یکی از دوستان هم به مدت سه روز به هر کبوتر با قطره چکان سه قطره شربت مترونیدازول دادم ونیز بنا به توصیه دام پزشک هم از داروی لورامیزول استفاده کردم ولی باز هم جواب نداد نظر شمادر این مورد برای من خیلی با اهمیت می باشد اگر نظر خود را بفرمائید بسیار سپاسگزار می شوم با سپاس فراوان

پاسخ: دوست خوبم بدن كبوتران شما و انگلها در مقابل اين نوع از قرص مقاوم شده بهتر است از آنتي بيوتيك ديگري استفاده كنيد(رجوع كنيد به مطالب بيماريها)

من اصلا اهل نگهداری از کبوتر نیستم اما از وقتی یک کبوتر کنار پنجره اتاقم لانه ساخته و 2تا تخم گذاشته دائم مراقب هستم که کاری نکنم بترسه و بره و بر نگرده. حدود 10 روز از تخم گذاری میگذره و الان برای اولین باره که کبوتر حدود 12 ساعته بر نگشته با اینکه من کاملا مراقب بودم. می خواستم بدونم چه مدت کبوتر باید روی تخم بشینه؟ آیا امکان داره برگرده؟ برای چی فرار کرد؟ جوجه ها میمیرند؟

پاسخ: در فصل گرم سال مانند تابستان تخم خراب نمي شود ولي در فصل سرما امكان خرابي آن وجود داردكبوتر معمولا بعد از 17- 19 روز جوجه ها از تخم خارج مي شوند.

سلام-تخم هایی را که در یخچال بوده اند را میشه دوباره بزارم زیرکفتر-جوجه میشن؟

پاسخ: اگر تكان نخورده باشند بله جوجه مي شوند.

با سلام وتشکر از شما یکی از کبوترهای من یکی از پاهایش جمع شده و خشک شده وبالا جمع شده نمیتواند روی زمین بگذارد این حالت بعد از چند بار ج.جه کشی شده ایا راهی برای خوب شدن ان هست و یا با این وضعیت میتوان از ان جوحه کشید متشکرم

پاسخ: اگر كبوتر شما ماده باشد بايد عرض كنم تعدادي از ماده ها پس از تخم گذاري دچار اين حالت مي شوند به علت فشار روي سيستم عصبي بهتر است كمي به كبوتر استراحت داده و سپس از آن جوجه بكشيد.

اقا خشایار من یک شبی درحال دویدن بودم که یکدفعه سرم را بالا کردم ودیدم یک دسته حدودا 100تایی کبوتر که بیشتر هم سفید بودن ساعت 10شب درحال پرواز هستند میخواستم بدونم قضیه این کبوتران چیه . چون میبینیم که میگن که کبوتران را غروبها هوا نکنید که شب میمونه بالا لطفا دراین مورد توضیح دهید . البته من تازه وبا دیدن کبوتران شما استادان به این ورزش باستانی روی اوردم وبرای من تازگی دارد ..کبوتر تهران تک پرواز اسمان ایران

پاسخ: دوست خوبم در كشورهاي اروپايي و حين انجام مسابقات ركوردهايي عجيب مانند پرواز به مدتي بيش از 20 ساعت به دست آمده است و شايد حداقل 4 ساعت از 20 ساعت مذكور پرواز در شب بوده است. به اين طريق كه با روشن كردن نورافكنهايي بر روي بام فرد مسابقه دهنده كبوتر قادر به ديدن بام بوده و تنها به دور آن پرواز مي نمايد اگر ما قادر باشيم كه نورافكنهاي پر قدرت بر روي بام و اطراف آن نصب كنيم كبوتر به پرواز خود ادامه خواهد داد اما در شهرهاي بزرگ كه اين امكانات نيست و از هر گوشه و كناري نوري مي تابد كبوتر گيج شده و قادر به تشخيص محل زندگي خود نمي باشد پس بهتر است فعلا ما از انجام اين كار خودداري كنيم.

خیلی ممنون از مطالب صحیح و تغریبا کامل شما.دو سوال دارم. بیماری نیوکاسل چند نوع داره؟انواع آن را با ذکر شرایط و نوع درمان توضیح بدید. اگه غازک(استخوان های مخرج) یک کبوتر نر ،بر اثر برخورد در هنگام نشستن بشکنه و تحت مراقبت جوش بخوره..نر دیگه قادر به جفت گیری نیست؟یکی از کفترهام اینجوری شد..الان میخوام ازش جوجه بکشم اما جفت نمیخوره!اصلا روی ماده نمیره..یعنی تو این باغها نیس.فقط با ماده شوخ بازی در میارن.لطفا توضیح بدید.

پاسخ: در خصوص نيوكاسل قبلاْ به كرات توضيح داده شده و اطلاعات اينجانب در حد توضيحات قبلي مي باشد اما در خصوص سوال دوم سما بايد عرض كنم اين جوش خوردگي تحت مراقبت چه كسي انجام شده؟ شما يا دامپزشك ؟ اگر خود به خود جوش خورده باشد امكان بد جوش خوردن و آسيب به دستگاه تناسلي حيوان وجود دارد.

سلام خدمت استاد گرانقدر ./استاد یکی از کبوترها سر خود را بیش از حد تکان میدهد و قدرت پرواز خود را از دست داده و وقتی ولش میکنم مدام دور خود می چرخد ایا این بیماری نیوکاسل است وراهی برای درمان دارد

. پاسخ: دوست خوبم همانطور كه حدس زده ايد كبوتر دچار نيوكاسل شده و به مطالب قبلي رجوع كنيد.

سلام استادیه سبز هومر دارم که یه سرش (پدر یا مادر)پلاکی هست خیلی دوسش دارم چند باری هم فروختمش برگشت ولی نطفه نداره اگه اشتباه نکنم 3ساله هست ایا میشه کاری براش کرد قابل ذکر هست که: ( ازاون موقعی که اوردمش اینطور بوده) ممنونم میشم اگه جوابمو بدی

پاسخ: دوست خوبم از روي ظاهر كبوتر نمي توان سن واقعي آن را حدس زد من خود كبوتراني با 10-15 سال سن دارم كه از نظر ديگران 3 يا 4 ساله به نظر مي رسند يا بالعكس اما در غير اين صورت با دادن ويتامين اي و تغذيه مناسب و جدا كردن حيوان از ساير نر و ماده ها شانس خود را امتحان كنيد قبلا هم ذكر كرده ام كه اگر نرهاي جوان با هم جفت گيري كنند زودتر از نطفه مي روند پس حيوان را از ساير نرها هم جدا نماييد. به تازگي در داروخانه هاي داروهاي دامي داروي تقويت قواي جنسي نيز به بازار آمده.

آقا خشایار من یک کبوتر دار تازه کار هستم .من یک جفت کبوتر خریدم که حدود دوماه تخم نمیکردند ولی با تجربیات گران بهای شما بادادن گاودانه ارزن و قره ماش تخم کردند . ولی حالا تا جوجه هاشون بزرگ نشده وتوی کاسه هستند . دو تا تخم زیر همون جوجه ها میکنند . می خواستم بدونم چکار کنم که حداقل تا سه الی چهار ماه تخم نکنن. با تشکر

پاسخ: نگران نباشيد اين عادت كبوتران است كه سريع و در كنار جوجه ها تخم مي گذارند بهتر است يك جاتخمي ديگر كنار آنها بگذاريد تا جاي جوجه ها تنگ نشود و با تكان دادن تخمهاي گذاشته شده بگذاريد كبوتر ماده بر روي تخمهاي خراب بخوابد در اين صورت كبوتر نر خود به جوجه ها دان خواهد داد و كبوتر ماده نيز با گذاشتن تخمهاي بيشتر ضعيف نمي شود و شما نيز جوجه جديد نخواهيد داشت.

اقا خشایار سلام. راستش ما میخواستیم یک جفت کبوتر اصیل بخریم میدونم که شما نمیفروشید ولی حداقل بگید که از کی بخریم که واقعاکبوتران تهرانی اصیل داشته باشد که مثل شما از اجدادشان به انها رسیده باشد . اخه الان انقدر کبو ترای شهرستانی را به تهرانی زدند که دیگه ادم نمی تونه بهشون اطمینان کنه . ویا خصوصیات یک کبوتر واقا اصیل تهران رو برامون بگید با تشکراز زحمات بی وقفتون

پاسخ: دوست خوبم خصوصيات كبوتران اصيل را قبلاْ و در مطالب قبلي بيان نموده ام و بايد عرض كنم هنوز هم بهترين مكان براي خريد كبوتران تهراني همان بازار مولوي تهران مي باشد( كه گويا به جايي ديگر منتقل شده).

با سلام . ببخشید میخواستم بدونم وقتی کبوتر جوجه دار هست روزی چند وعده وچه مقدار دان لازم است .البته من یک کفتر دار ناشی هستم.

پاسخ: شما مخلوطي از ارزن و قره ماش و گاودانه به نسبت دو.يك.يك را روزي دوبار صبح و عصر به كبوتر بدهيد و مقدار وعده صبح به قدري باشد كه هنگام عصر كبوتر داني زير پايش نمانده باشد چرا كه دانه زياد نيز كبوتر را دان زده كرده و به جوجه ها دانه نمي دهند.

با سلام . میخواستم بپرسم که برای جوجه 3 ماهه که بخوام 7 صبح بپرونم چه وقتی / چند وعده / وچه مقدار باید داده شود / البته با پوزش ازاین سوالهای مبتدیانه. چون من تازه وارد این کار شدم.

پاسخ: دوست خوبم براي كبوتران جوان همان يك وعده عصر(البته به مقداري كه كاملاْ جوجه سير شود) توصيه مي شود. تغذيه جوجه كبوتر بايد كامل باشد تا موجب رشد عضلات بالها و ... گردد.

سلام اقا خشایار . ایا در پرواز کردن یک کبوتر تهرانی یک روش و نوع خاصی وجود دارد که مثلا درکبوتران دیگر شهرستانی نیست مثلا من از یک راه شناختن یک کبوتر تهرانی را ازکسی شنیده ام . که گفت مثلا اگه دیدی کسی کفتراشو هوا کرده مثلا پنجاه تا میبینی که چهل ونه تای ان تیپی میپرن ولی یک دونه در مایه رفته وبه قول معروف سوزنشده بدون اون کفتر تهرانیه . 2 . وگفت کفتر تهران اصلا تیپی نمی پره بلکه تک پروازه

پاسخ: كبوتران ما آهسته و نرم كت مي زنند و به قول شما سوزن مي شوند.بله كبوتران خوب ما تك پرواز هستند و البته بايد عرض كنم كه در پرواز تعداد زيادي كبوتر مانند 200 عدد و ... عده اي ناخودآگاه در اوج آسمان تيپ مي شوند و باز هم به قول شما تيپ سوزني یا خوشه مانند و یا...! موفق باشي دوست خوبم.

اقا خشایار سلام . یکی از کبوترهایم وقتی دان میخورد دان را در نوکش نگه میدارد ولی نمیتواند انرا قورت دهد و خیلی تلاش میکند اما دان را در نهایت به بیرون پرتاب میکند

پاسخ: از دانه هاي ريز مانند ارزن به عنوان غذاي كبوتر استفاده كنيد و گلوي كبوتر را نيز بازرسي كنيد تا چيزي در آن گير نكرده باشد.

سلام استادم من چند جفت کبوتر دارم که مدتی است بعضی های انها از تخم گذاشتن افتاده اند وبعضی دیگر دیر به دیر تخم می گذارند لازم به ذکر است که از ذات بهبهانی اصیل هستند لطفا مرا راهنمایی کنیید تا کبوترانم خوب شوندعلت ان هم توضیح دهید

پاسخ: ماده ها را بپرانيد و 6 ماه به آنها استراحت بدهيد(با نرها جفت گيري نكنند)بعد از اين مدت و تغذيه مداوم حتما بار ديگر تخم خواهند گذاشت.

استاد دیروز 4 تا کبوتر هوا کردم که دوتای ان سفید ودوتای ان زاغ بودن از بخت بد من دوتاپرنده شکاری که فکر میکنم قرقی یا دال بودن رفتند قاطی این کبوترا ولی اصلا طرف زاغ ها نرفتن وفقط سفیدها را زدن میخواستم بونم ایا این اتفاقی بوه ویا اصلا قرقیها از سفید ی بیشتر خوششون میاد واز رنگ سیاه میترسند البته این اتفاق برای دوستان من هم افتاده باعث تعجب من شده

پاسخ: رنگ سياه در كبوتر موجب اشتباه آنها مي شود و بعضي از كبوتران شكاري رنگ سياه را با كلاغ اشتباه گرفته و به سوي آن حمله نمي كنند.

با عرض سلام و ارزوی سلامتی سوالی داشتم می خواستم بپرسم من دو عدد جوجه کبوتر از نوع صحرای (چاهی) دارم می خواستم بدانم چگونه انها را جلد کنم چون بعضی از دوستان می گویند انها جلد نمیشوند با تشکر.

پاسخ: دوست خوبم آيا يك گرگ زماني سگ گله خوبي خواهد شد؟

 

اقا من يه كفتر 3-4ساله دارم كه زمستان پيش گرفتم 2-3ماه اول خيلي راحت وبدون بازي مي پريد اما يه دفعه بند شد مي خواستم دليلشو بدونم واينكه راهي است مثل اولش بشه.باتشكر

پاسخ: دم حيوان را قيچي نماييد يا آنرا بكشيد و يا آنرا ببنديد. سپس آن را كم دان گرفته و بپرانيد به مرور فراموش مي كند. سلام يه كفتر نر دارم كه سينه و گلوش متورم شده و موقع غريدن صداش بسيار ارومه و بعضي مواقع گلوش خس خس ميكنه ايا خوب ميشه يا ردش كنم؟ بايد چيكار كنم؟ پاسخ: به مطالب قبلي در خصوص سرماخوردگي و آسم مراجعه نماييد.


 

نوشته شده توسط خشایار. در 85/10/01

با سلام مجدد خدمت همه دوستان و عرض خسته نباشید.

شاید از خودتان می پرسید چرا کبوترای ما پرش خوبی ندارند؟

یا چرا جوجه های ما پرشی نمی شوند..

خوب من باید از ابتدا برای شما توضیح دهم که چه کاری باید انجام دهید:

۱- از هر کبوتری جوجه نکشید..

۲- اگر کبوتری خودش را به شما اثبات کرد. یا از کسی که کبوتر اصیل نگهداری می کند کبوتری گرفته اید از آنها جوجه بکشید.

۳- لزوماً دو کبوتری که بالای ۷ ساعت می پرند جوجه های خوبی نخواهند داد. دو کبوتر نر و ماده باید با هم جور شوند تا جوجه های خوبی دهند. به اصطلاح دهان جوری باید داشته باشند.

۴- اگر جوجه های کبوتران پرشی شما خوب نمی پرند  آنها را کنار نگذارید. و از ترکیب همان جوجه ها به صورت غیرهمخون جوجه بکشید. چرا که مسلماً ژن پرش را دارا می باشند و جوجه های آنها شبیه به اجدادشان خواهند شد.

۵- دو کبوتر که خوب نمی پرند به شرط آن که اجداد خوبی داشته باشند جوجه های خوبی می دهند.منظور از دهان جور همان ژن مشترک پرش است که در جوجه های آنها پدیدار می شود.

۶- به تجربه به من ثابت شده که کبوتران جوجه هایی مثل خود و یا شبیه به رنگ خود را بسیار کم به وجود می آورند. برای رسیدن به کبوتر خاصی که دوستش دارید از جوجه هایش جوجه بکشید.

۷- کبوتران معمولاْ جوجه هایی را به شما می دهد که خصوصیات یک یا چند نسل قبل از خود را دارا می باشد.

۸- کبوتر پر بازی را با کبوتر کم بازی جفت کنید.

۹- کبوتر بلند را با کبوتر کوتاه(گرد) جفت نمایید.

۱۰-کبوتر را فقط بر روی زمین جفت نکنید برای جفت کردن کبوتران از خصوصیات زمینی و هوایی آنها استفاده کنید و سعی کنید خصوصاً خصوصیات هوایی یا پرش متفاوتی داشته باشند.

۱۱- به رنگ پای کبوتران توجه کنید. کبوتران خوب رنگ پای تیره ای دارند.

۱۲- کبوتران بازی دار لزوماً پرشی نیستند چرا که پشتک زدن بیش از اندازه کبوتر را زود خسته می کند.

۱۳- کبوتر مانند انسان می باشد. اگر من و شما  روزی ۱ کیلومتر بدویم پس از گذشت یک ماه قادر خواهیم بود که ۵ کیلومتر یک نفس بدویم و اگر مربی خوب و تغذیه خوب داشته باشیم ۵ تبدیل به ۱۰ خواهد شد. پس مربی کبوتران خود باشید.

۱۴- به تغذیه جوجه ها دقت کنید. جوجه ها باید ترکیبی از ارزن قره ماش و گاو دانه بخورند تا ناقص نشوند. و تمام ویتامینهای مورد نظر بدنشان تامین شود.

۱۵- جوجه ها برای داشتن پرها و تیزه های قوی نیاز به آفتاب دارند.

۱۶- عشق به پریدن را در کبوتران خود تقویت کنید.

۱۷- کبوتر را از پرواز دلزده نکنید.

۱۷- از کبوترانی نگهداری کنید که رنگ و فرم زیبایی دارند.

۱۸- کبوتران خوب تیپی نمی پرند مگر در تعداد بالا!

۱۹- کبوترانتان را طوری تربیت کنید که به صورت  تیپ نپرند.

۲۰- - کبوتر همه زندگیتان نیست.کبوتر یک تفریح در کنار سایر جنبه های اصلی زندگی است. زندگیتان را فدای کبوترتان نکنید. کبوتر را دوست داشته باشید ولی کفتر باز نباشید.

در پایان متذکر می گردد که هر گونه نظر و حرف و حدیث  منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران، خصوصاً مباحث آموزشی، نقل قولها، خاطرات و سایر موارد مشابه که در وبلاگ کبوتر تهران بیان و درج نشده (موجود نیست)،  جعلی بوده و به شدت تکذیب می گردد (آنچه مربوط به بنده است که تحریف نشده و در ادامه شاخ و برگی به آن افزوده نگردیده را در فقط در همین وبلاگ مشاهده میفرمایید) و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.


نوشته شده توسط خشایار. در 85/08/06

 کبوتر همای اصیل تهرانی

رنگ هما رنگ کبوتر مورد علاقه من است (هما در ادبیات فارسی به معنای سعادت و خوشبختی است). و نسل اندر نسل این نژاد از اجدادم به من به ارث رسیده و در ابتدا می خواهم که به معرفی کبوتران اصیل از این رنگ بپردازم. این نژاد خاص سالهای زیادی است که در خاندان ما نگهداری شده و جزیی از تاریخ زندگیمان گشته و به جرات می توانم بگویم که در هیچ جای دیگری کبوترانی با این اصالت وجود ندارند. کبوترانی که تلفیقی از زیبایی و قدرت بدنی و پرش خوب می باشند.

متاسفانه این روزها با توجه به اینکه نژاد کبوتران قزوین با کبوتران تهرانی تلفیق گشته و اکثراْ کبوتران قزوینی رنگهای زیبا دارند تشخیص نژاد اصیل هما بسیار مشکل گشته و چاره نهایی در شناخت کبوتر همای اصل فقط در پراندن آن است.

به هر حال شما که کبوتر را روی هوا نمی خرید. درسته؟

پس من سعی می کنم تعدادی از خصوصیات ظاهری کبوتر هما را به شما معرفی کنم و باز هم پیشنهاد می کنم که بعد از خرید کبوتر آنرا و یا جوجه هایش را جلد نموده و مطمئن شوید که در تیرماه بالای ۶ ساعت می پرند.

برخی از نشانه های شناخت کبوتر همای تهرانی به شرح ذیل است:

۱- رنگ پای کبوتر که باید به رنگ تیره و کبود باشد.

۲- رنگ چشم کبوتر که می بایست سیاه باشد و اگر لکه های زرد و یا  سفید در چشم سیاه کبوتر باشد نیز خوب است.

۳- خالهای کبوتر هما زرد و در مواردی دارای گلهای مشکی و یا بدون خال مشکی می باشد.

۴- تیزه ها و شاهپرهای کبوتر را به دقت بررسی کنید یک کبوتر خوب تیزه های محکم و پرهای دم پهن و کوتاهی دارد و تیزه هایش در هم گره نمی خورند.

۵- پنجه کردن کبوتر می بایست عمودی و به سمت بالا باشد.

۶- کبوتران همای تهرانی بدون کاکل بوده(چرا که اکثر کبوتران کاکلی ناشی از تلفیق نژادهای کاشان و قزوین با کبوتران تهران هستند) و پاهایشان دارای پرهای بلند(پا پر یا پا چکمه ای) نمی باشد. یک کبوتر همای تهرانی می تواند نخ پا باشد.(پرهای بسیار ریزی در امتداد انگشتان و مچ پا).

۷- یک کبوتر همای تهرانی در دمش نیز دارای خال بوده و یک الی چند پر دم کبوتر رنگی تیره تر از خالهای بدنش را دارا می باشند.(حتی ممکن است که این پرها به رنگ بور باشند)

۸- کبوتر هما می تواند تلفیقی از هما و سرور که عکسهای آنها در پایین صفحه نشان داده شده اند باشد.

۹- کبوتر همای تهرانی دارای اخم خاصی بوده و به راحتی با سایر کبوترانتان دم خور نمی شود.

۱۰- و در نهایت و از همه مهمتر اینکه یک کبوتر همای اصیل خوب می پرد. و ساعت بالایی را به دست می آورد.


نوشته شده توسط خشایار. در 85/07/07

 

نیوکاسل:

 

طبقه بندی عامل این بیماری :
خانواده ویروس :Paramyxo Viridae,Genus Rubula
Virus

دما : عامل این بیماری در مدت سsی دقیقه در دمای شصت درجه سانتی گراد و در مدت زمان سه ساعت در پنجاه و شش درجه سانتی گراد غیر ٿعال میشود .

PH
: عامل این بیماری در PH اسیدی توانایی مقاومت ندارد و غیر ٿعال میشود .
عامل این بیماری همچنین در موادی مانند ٿرمالین و ٿنول ها غیر ٿعال میشود .
لازم به ذکر است که عامل این بیماری برای مدت زمان نسبتا طولانی در دماهای بالا بخصوص در مدٿوع زنده می ماند .

همه گیر شناسی :

میزبانان :
• بسیاری از گونه های پرندگان ( هم وحشی و هم اهلی ).
• مرغها آسیب پذیرترین و مستعد ترین پرندگان در برابر این بیماری هستند و اردک و بوقلمون کمترین آسیب پذیری را در برابر این بیماری دارند .
• یک نوع از عوامل انتقال این نوع بیماری در برخی از پرندگان وحشی یاٿت میشود .
بایستی به این مورد توجه کرد که میزان مرگ و میر در دوران این بیماری در میان بسیاری از پرندگان به کشش ویروس بستگی دارد .

اشاعه :
• ارتباط مستقیم با ترشحات و بخصوص مدٿوع پرندگان درگیر با بیماری .
• غذای آلوده .
• آب آلوده .
• وسایل آلوده .
• محیط و محوطه آلوده .
• لباسهای آلوده اٿراد مرتبط با پرندگان .
• و......

منابع ویروس :
• ترشحات چرکین از دستگاه تنٿسی .
• مدٿوع آلوده .
• تمامی قسمتهای لاشه پرنده بیمار .
ویروس این بیماری در خلال دوران بیماری و در دوره ایی محدود و در طول دوران نقاهت میتواند پخش شود .
همچنین برخی از پرندگان قادر هستند که ویروس نیوکاسل را برای مدت یکسال با خود حمل کرده و در محیط پخش کنند .

نحوه بروز بیماری :
بیماری نیوکاسل در بسیاری از کشورهای جهان ، بومی و خاص همان مناطق میباشد . برخی از کشورهای اروپایی نیز برای سالهای دراز عاری از این بیماری کشنده و ویروس هولناک بودند .
دوره بروز این بیماری با توجه به نوع آن بین چهار تا شش روز میباشد .

ضایعات کلینیکی :
نشانه های تنٿسی و عصبی :
• سرٿه کردن و نٿس نٿس زدن .
• بالهای اٿتاده و آویزان .
• پاهای کشیده .
• پیچیدگی سر و گردن .
• اٿسردگی و عدم انجام ٿعالیتهای عادی .
• ٿلج شدن کامل پرنده .
• تخم مرغهای پرندگان آلوده ، پوسته های زبر و یا نازک دارند و همچنین آلبومین آنها میتواند حالت آبکی داشته باشد .
• تولید تخم مرغ کم شده و در برخی مواقع نیز تولید قطع میشود .
• مدٿوع پرندگان مبتلا اسهالی بوده و سبز رنگ است .
• همچنین تورم در باٿتهای اطراٿ چشم و گردن پرندگان درگیر با این بیماری دیده میشود .

میزان مرگ و میر:
میزان مرگ و میر در دوران این بیماری به عوامل زیر بستگی دارد :
• میزان کشندگی ویروس مورد نظر .
• کشش ویروس .
• چگونگی پاسخ دادن به ایمنی واکسن .
• وضعیت محیطی .
• وضعیت گله .

ضایعات :
پرندگان زیادی را بایستی مورد آزمایش قرار داد تا ضایعات خاصی را در یک جمعیت مورد توجه قرار داد .
تشخیص این بیماری را بایستی تا پس از جداسازی ویروس و شناسایی کامل آن به تعویق انداخت .
ضایعاتی که در این بیماری ممکن است یاٿت شود عبارتند از :
• دیده شدن پرخونی و در برخی از مواقع خونریزی در مخاط نای .
• ادم ، خونریزی و یا نکروزیز و التهاب در باٿتهای لنٿاوی و یا موکوس دیواره روده .
• ادم ، خونریزی و یا حتی از بین رٿتن و ٿساد تخمدانها .
• ادم در اطراٿ باٿتهای پیش از نای در گردن و بخصوص در محل ورودی نای .

این بیماری ممکن است که با برخی از بیماریها اشتباه گرٿته شود . این بیماریها عبارتند از :
• Fowl
Cholera .
• Avian Influenza
.
• Laryngotracheitis
.
• Fowl Pox
( Diphteritic Form ).
• Psittacosis ( Chlamydiosis ) (Psittacosis Birds
).
• Mycoplasmosis
.
• Infectious Bronchitis
.
• Pacheco’s Parrot Disease
(Psittacosis Birds ).
همچنین ممکن است به اشتباه برخی از اختلالات مدیریتی مانند ٿقر آب ، غذا یا هوا تشخیص داده شود .

تشخیص در لابراتوار :
روال انجام این کار :
شناسایی عامل بیماری :
گرٿتن آزمایش بوسیله واکسیناسیون جنین جوجه های نه تا یازده روزه در درون تخم مرغ توسط :
• آزمایش ٿعالیت Haemagglutination
.
• جلوگیری از ٿعالیت Haemagglutination
بوسیله آنتی سرم اختصاصی ویروس نیوکاسل .

برآوردهای پاتوژنسیتی :
• آزمایش نشان گذاری در ٿیبروبلاست جنین کشت داده شده .
• برآورد میانگین زمان مرگ در جنین جوجه .
• ( ICPI
) در جوجه های یکروزه .
• (IVPI
) در جوجه های شش هٿته ایی .

آزمایشهای سرولوژیک :
• Elisa
..
• نمونه خون .
• نمونه سرم .

نمونه گیری :
نمونه های لازم برای تشخیص این بیماری از کلوآک ، نای یا مدٿوع پرندگان زنده گرٿته میشود . همچنین میتوان نمونه گیری از مدٿوع و یا ارگانهای مشترک پرندگان مرده را صورت داد .

پیشگیری و کنترل :
باید توجه کرد که این بیماری متاسٿانه هیچگونه درمانی ندارد .

اقدامات بهداشتی :
• جداسازی مطلق و شدید در هنگام بروز این بیماری( Isolation
) .
• نابودی تمامی پرندگان مبتلا و همچنین پرندگانی که در معرض ارتباط مستقیم با این بیماری قرار داشته اند .
• ضدعٿونی کامل و دقیق محوطه های درگیر و غیر درگیر .
• انهدام درس و صحیح لاشه ها .
• کنترل میزان آٿتها در گله .
• پرهیز و اجتناب از تماس با پرندگانی که وضعیت سلامتی مشخصی ندارند .
• کنترل میزان رٿت و آمد اٿراد .
• بهتر است که تمامی طیور موجود در ٿارم همسن باشند .

اقدامات درمانی :
واکسیناسیون با واکسنهای امولوسیون روغنی و همچنین واکسنهای زنده میتواند بصورت چشمگیری سبب کاهش تلٿات در گله های طیور بشود .
واکسن B1
زنده و لاتوسا بایستی در آب آشامیدنی محلول شود و یا بصورت اسپری دانه درشت استٿاده شود . این واکسنها را گاهی نیز در داخل بینی استٿاده می کنند .
جوجه های سالم بایستی هرچه زودتر بین روزهای یکم تا چهارم زندگی واکسینه بشوند ، ولی تاخیر در واکسیناسیون اثرات واکسن را در هٿته های دوم یا سوم کاهش می دهد .
برخی از عٿونتها مانند مایکوپلاسما ممکن است واکنش واکسن را شدیدتر کند . در این موارد میتوان از واکسنهای با ویروس کشته شده استٿاده کرد .

 

 بیماری مارک

با اینكه بیش از ۸۵ سال از اولین گزارش بیماری مارك می گذرد. هنوز این بیماری از جمله مشكلات صنعت مرغداری در اغلب كشورها می باشد. این بیماری تمام ماكیان را مبتلا می سازد و عامل ویروسی دارد. از ویژگی های این بیماری فلج پاها و بال ها است كه در شكل حاد بیماری همراه با تومور غدد تناسلی، ماهیچه ها، پوست و سایر اندام های استثنایی می باشد. عفونت در این بیماری در چند هفته اول زندگی از راه دستگاه تنفس كه تنها راه انتقال بیماری است ایجاد می شود. ویروس بیماری در اندام هایی مثل طحال و تیموس منتشر می گردد كه موجب تضعیف سیستم ایمنی پرنده می گردد كه این امر عواقب جدی به همراه دارد كه از خود عوارض بیماری مارك مهمتر می باشد. زیرا موجب افزایش حساسیت به بیماری های دیگر و عمل نكردن واكسن های بعدی خواهد شد. ویروس این بیماری در شرایط خشك ماهها زنده می ماند و دمای زیر صفر را به خوبی تحمل می كند این ویروس تقریباً در تمام دوره زندگی پرندگانی كه پس از ابتلا به بیماری جان سالم بدر برده اند و همچنین از پرندگان واكسینه شده از راه اپی تلیوم فولیكولهای پر دفع می شود. عمده ترین روش انتقال این ویروس از طریق هوا می باشد. البته لازم به ذكر است كه ویروس بیماری مارك از طریق تخم مرغ منتقل نمی شود.

▪ بروز این بیماری به اشكال مقتضی ممكن است ظاهر شود از آن جمله است:

ا‌لف) شكل كلاسیك بیماری: در این شكل، بیماری در ۲ تا۴ ماهگی بروز می كند و با فلج نامتقارن مشخص می شود به صورتی كه یكی از پاها به طرف جلو كشیده و پای دیگر در زیر بدن نگه داشته می شود. گهگاهی هم اعصاب گردنی درگیر می شوند در این حالت مرغ گردن خود را كشیده و سیخ نگه می دارد. درگیری اعصاب ناحیه سینه و دستگاه تنفس منجر به ظهور نشانه های تنفسی و درگیری اعصاب دستگاه گوارش منجر به ظهور نشانه های تنفسی و درگیری اعصاب دستگاه گوارش منجر به بروز انباشتگی چینه دان، اسهال و از دست دادن وزن می شود. تلفات در این شكل از بیماری متغیر است ولی به ندرت از ۱۰ تا ۱۵% تجاوز می كند.

ب) فلج زود گذر: در این شكل بیماری فلج ناگهانی بخصوص در ناحیه پاها و گردن ظاهر می شود. بیماری در حدود سن ۵ هفتگی ظاهر می شود و به ندرت در مرغ های مسن و بالغ دیده می شود.

ج) شكل چشمی: بیماری فقط در پرندگان بالغ بروز می كند. عنبیه كه معمولاً رنگ نارنجی روشن دارد به رنگ خاكستری درمی آید. مردمك ها شكل بی قاعده پیدا می كند، پرنده كور می شود ولی در صورتی كه آب و دان در دسترس پرنده قرار گیرد و قادر به پیدا كردن آنها باشد نمی میرد.

د) شكل حاد بیماری: این شكل بیماری در سنین پایین نیز می تواند بروز كند ولی اكثراً در سنین ۱۰ تا ۲۰ هفتگی مشاهده می شود و در بعضی اوقات تا سن ۵۰ الی ۶۰ هفتگی هم بیماری ادامه پیدا می كند. این شكل بیماری در حال حاضر معمول ترین شكل بیماری است كه با تلفات بالا تا حدود ۳۰% حتی در گله های واكسینه شده همراه است. تلفات ممكن است تا ۸۰% برسد. در این شكل از بیماری پرنده رنگ پریده وپژمرده به نظر می رسد و وزن از دست می دهد و بعد ازچند هفته تلف می شود. در گله آلوده به این شكل بیماری معمولاً درصد تولید ۵% پایین ترازحد استاندارد است. در این شكل از بیماری خیلی از پرندگان بدون نشانه و به طور ناگهانی می میرند در حالی كه تعدادی دیگر قبل از مرگ كسل به نظر می رسند و یاممكن است نشانه ها قدمی شبیه شكل كلاسیك از خود نشان دهند. پیش گیری و كنترل بیماری از طریق واكسیناسیون جوجه های یكروزه بهترین روش پیشگیری است. معلوم گردیده كه واكسن مارك تنها از بروز تومورها و فلجی بیماری مارك پیش گیری نموده و نمی تواند از مبتلا شدن پرندگان به ویروس مارك جلوگیری نماید. بنابراین رعایت معیارهای بهداشتی از طریق مدیریت خوب و در نتیجه در تماس قار نگرفتن طیور با ویروس از اهمیت ویژه ای در جلوگیری از بیماری برخوردار است. رعایت مسائل تهویه برای دور كردن ذرات پرآلوده به ویروس در محیط جایگاه نیز در این زمینه قابل ذكر است.

 

 

 

بيماري آسم:علائم: اين بيماري تمامي علايم بيماري سرماخوردگي را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز .گاهي نيز تنفس پرنده همراه با صدا مي باشد.
درمان: دو
قطره يد خوراكي را در 28 گرم آب نوشيدني حل كرده و روزي سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جاي پرنده بايد گرم باشد. ميتوان كمي بخار اكاليپتوس نيز در محل اتاق پرنده استفاده نمود اما اين بخار نبايد زياد باشد زيرا موجب خفگي پرنده خواهد شد. اين درمان بايد تا بهبودي كامل پرنده ادامه يابد . با افزايش آثار بهبودي بايد درمان نيز با فاصله انجام شود. تغذيه پرنده نيز بايد مقوي باشد.

عفونت استرپتوکوکی ( streptococcus infections )

عامل آن باکتری استرپتوکوکوس می باشد و در همه جا حتی گرد و غبار موجود در هوا نيز وجود دارد و معمولا در مواقعی که عفونتهای ويروسی و يا ساير بيماری ها پرنده را ضعيف کند بعنوان يک ميکروب فرصت طلب موجب بيماری ميگردد . اکثرا در طول دوران جنينی و یا ده روز اول پس از خروج جوجه از تخم موجب تلفات می گردد. به ندرت نيز در پرندگان مسن تر ايجاد بيماری می کند  در بين پرندگان و پستانداران مشترک می باشد ولی به طور کلی در پرندگان اهميت کمتری دارد .
علائم بيماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ايجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی - آندوکارديت وجتاتيو بر روی دريچه های قلب - تورم مفاصل - لنگش و بالاخره آبسه کف پايی . گاهی ميکروب وارد خون شده و در طی يک يا دو روز موجب مرگ سريع همراه با عوارضی همچون افزايش تعداد تنفس در ساعات پايانی عمر پرنده - پف کردن - اسهال و بستن چشم ها می شود . در کبوتر ممکن است تلفات خيلی زياد باشد . بعضی وقت ها پرنده دچار عوارض عصبی و افزايش تحرک می شود و به نظر هيجان زده می آید , به طوری که خودش را به اطراف زده و در اثر جراحات بوجود آمده و يا ضربه و خونريزی داخلی تلف می گردد .

 

ليستريوز( listeriosis )

اين بيماری دراثر باکتريی بنام ليستريامونوسيتوژنز بوجود آمده و در بسياری از انواع پرندگان و پستانداران ايجاد عوارض می کند . ولی در بين پرندگان , کبوتر نسبت به اين بيماری حساس تر است . انسان نيز نسبت به اين باکتری حساس بوده و گاهی دچار مننژيت می شود . معمولا باکتری از راه دهان وارد بدن شده و بيماريزا می گردد . خوشبختانه نسبت به انواع ضدعفونی کننده های رايج حساس می باشد و به سرعت از بين می رود . اين بيماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت يک تا دو روز می شود . در مواقعی که دوره بيماری طولانی تر می شود , عوارض عصبی مانند لرزش و پيچش گردن و فلجی نيز بروز می کند .

بيماری اريزيپلاس ( erysiplas )

اين بيماری در اثر باکتريی به نام اريزيپاوتريکس ايجاد می شود .خوک و بوقلمون حساس ترين حيوانات نسبت به اين باکتری می باشند ولی در کبوتر نيز اين بيماری مشاهده می شود . در انسان نيز گاهی اين باکتری در اثر ورود از راه زخم های پوستی موجب واکنشهای موضعی می شود . جوندگانی مثل موش يا حشرات گزنده نيز می توانند عامل بيماری را منتقل کنند . معمولا باکتری به طور آزاد در خاک مرطوب و يا آب های راکد کم عمق وجود داشته ئ تکثير پيدا می کند . در مجموع اين بيماری برای کبوتر خطر جدی ندارد و راه انتقال آن از طريق دهان است . معمولا علائم بيماری شامل بی اشتهايی - کز کردن - ضعف و اسهال سبز متمايل به زرد می باشد که خيلی سريع منتهی به مرگ می شود .

 

بيماری های مايکوپلاسمايی ( mycoplasmosis )

عامل آن مايکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گيرد و فاقد ديواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محيط های کشت آزمايشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محيط بسيار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محيط خارج از بدن موجود زنده از بين می رود . بدين خاطر برای انتقال اين بيماری نياز به تماس نزديک بين پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این ميکروب از طريق تخم نيز منتقل شده و در بين آنها ايجاد مرگ و مير می کند . معمولا برای بيماريزا شدن نياز به عوامل مستعد کننده ای مثل ساير ويروس ها و باکتری ها دارد . علائم بيماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبريزش از چشم و بينی تورم مزمن ملتحمه چشم و سينوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نيز موجب افزايش مرگ و مير می گردد .

بيماري درد چشم:اين بيماري مسري مي باشد و بايد پرنده بيمار را از ساير پرندگان جدا كرد. چشم درد ميتواند به علت سرماخوردگي و يا تماس چشم پرنده با چوب نشيمن كثيف يا چيزهاي آلوده و يا به علت يك بي نظمي داخلي و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نبايد نسبت به آن بي اعتنا بود.
علايم: جراحات پلك ها ، خارج شدن مايع و قي از چشمها ،
پلك هاي بهم چسبيده.علل بيماري: جريان هوا ، اتاق پر دود ، ميكروب
مداواي
بيماري: استفاده از قطره هاي شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهاي آنتي بيوتيك
روش ديگر اينكه چشم پرنده را با استيد بوريكي كه براي چشم
انسان تهيه كرده اند بشوييد سپس محلول 10% آرژيرول به داخل چشم بريزيد اين محلول بايد تازه و مطمئن باشد . ميتوان به جاي آن نيز يك قطره روغن كرچك به چشم پرنده بريزيد كه جانشين خوبي براي آرژيرول مي باشد.
روش ديگر : ابتدا چشم کبوتر را با
يك قطعه پنبه استريل آغشته به اسيد بوريك شست و شو داده سپس روغن پنسيلين مخصوص چشم را به چشم پرنده بماليد. اين كار چند روز بايد ادامه يابد.
عفونت روده
:علايم : پاشيده شدن فضله به بيرون در حاليكه به رنگ سبز مي باشد .
مداواي بيماري: گرما ي محيط نگهداري پرنده بيمار بين 30 تا
32 درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چاي معمولي ، ذغال پرنده . در صورت وجود زخم هاي ويروسي ، استفاده از انتي بيوتيك ها يا سولفوناميد مؤثر است.
اسهال
:علايم: فضله آبكي ، كثيف بودن اطراف مخرج ، كم اشتهايي و بي تفاوتي نسبت به محيط اطراف.
علل بيماري: ترس و
هيجان ، جريانات متغيير هوا ، تغييرات شديد دما ، خوراك فاسد.
همچنين مصرف
غذاهاي مانده و كثيف توسط پرنده مي باشد مانند دانه هاي كپك زده و مانده. آب كثيف و سبزيهاي ترشيده يا مرطوب.


بيماري كوكسيدين
:

علايم بيماري: سستي ، كم اشتهايي ، اسهال
علل بيماري : اين بيماري ويروسي مي باشد
. قدرت تكثير اين ويروس در تابستهاي گرم و مرطوب در محل نگهداري پرنده كه نظافت در آن رعايت نشود ، زياد است. وجود اين ويروس را با آزمايش فضله پرنده ميتوان دريافت.
مداواي بيماري: اضافه كردن سولفوناميد يا فوراسوليدون به آب آشاميدني
پرنده بيمار.
گرفتگي مجراي تخم گذاري
پرنده:علايم: کبوتر ماده با پرهاي پف كرده بي تحرك مي ماند و معمولا پس از چند ساعت تلف خواهد شد.
علل : احتمالا پرنده قادر به دفع تخم آماده از مخرج
نمي باشد. ماده هاي جوان اغلب دچار اين ناراحتي مي شوند. در بعضي مواقع نيز پوسته تخم تشكسل نشده و موجب اين عارضه مي شود.
مداواي بيماري: ماليدن يك قطره خوراكي
مايع در داخل و اطراف مخرج و گرم نگهداشتن پرنده. ماساژ نرم و با احتياط اطراف مخرج.
توجه: هيچگاه نبايد پوسته تخم را به طرف داخل بدن پرنده فشار
داد.

 

عفونت استافيلوکوکی ( staphylococcus infection )

مهمترين گونه بيماريزای اين باکتری استافيلوکوکوس اورئوس می باشد. باکتری های موجود در اين خانواده درهمه جا از جمله گرد و غبار موجود در هوا پراکنده هستند . اکثر پرندگان سالم نيز در سطح پوست يا مخاط دستگاه تنفس يا گوارش يافت می شود و بعنوان يک باکتری عفونت زای فرصت طلب مطرح می باشد که در شرايط مستعد بيماريزا می گردد . جراهات پوستی و استرسهای طولانی از عمده ترين عللی است که باکتری را بيماری زا می کند . اين ميکروب نسبت به خشکی محيط مفاوم بوده و بدين ترتيب مدتها می تواند خارج از بدن موجود زنده بطور فعال باقی بماند . معمولا بيماری بطور انفرادی بروز کرده و بندرت همه گير می شود . بسته به شرايط مختلف علائم بيماری بسيار متفاوت می باشد يکی از بزرگترين مشکلاتی که اين ميکروب ايجاد می کند افزايش تلفات جوجه ها در هنگام خروج از تخم و يا چند روز بعد از آن می باشد که معمولا در اثر عدم پاکيزگی لانه ها و يا استفاده نا صحيح و بی رويه آنتی بيوتيکهای مختلف در کبوتر ماده ( بعنوان پيشگيری کننده از بيماری های مختلف ) رخ می دهد . در این حالت عدم جذب کيسه زرده و يا تورم ناحيه ناف ديده خواهد شد .حالت ديگر ناشی از ورود باکتری به خون می باشد که موجب خمودگی - بی اشتهايی - ژوليدگی پرها و پف کردن و در نهايت مرگ می شود .گاهی افتادن بند های انگشتان پا و يا ناخن آنها بعلت عفونت به اين باکتری می باشد . برخی مواقع عوارض عصبی از جمله لرز - برگشتن سر به طرف عقب و تشنج نيز قبل از مرگ ديده می شود . در حالاتی که عفونت از طريق خون و یا زخم پوستی به مفاصل برسد مومجب تورم و تجمع چرک فيبرينی در آنها شده و در مراحل پيش رفته موجب عفونت استخوان ها نيز می گردد . مواقعی که عوامل مستعد کننده و يا زخمهای پوستی حضور داشتته باشند اين باکتری موجب تورم جلد همراه با چرک می شود و در ناحيه کف پا ايجاد آبسه کرده و سبب پادرد و لنگش می گردد .

 

يبوست:علايم : در اين بيماري پرنده با پرهاي پف كرده به گونه اي بي تفاوت در قفس مي نشيند و سعي در دفع فضله مي كند بدون آن كه نتيجه اي بگيرد. پرنده رفتاري شبيه به بيماري گرفتگي مجراي تخم گذاري از خود نشان مي دهد. از ديگر علائم ميتوان به كمي اشتها ، سستي و بيحالي و دفع فضولات با زحمت زياد همراه با تكان دادن خود و وجود رنگ سياه در فضولات پرنده و خشك بودن آن اشاره كرد.
علل
بيماري: مصرف خوراك مانده و تغذيه از اشياء غير مجاز
مداواي بيماري : ماليدن
روغن خوراكي مايع به مخرج پرنده . چكاندن يك قطره روغن كرچك يا روغن پارافين مايع در منقار پرنده .

بيماری تورم عفونی پيش معده ( infections proventriculitis )

اين بيماری در اثر باکتری درشتی به نام مگا باکتر که به خانواده لاکتو باسيلاسه تعلق دارد بوجود می آيد و در کبوتر - فينچ - مرغ عشق و برخی طوطی های کوچک ديده شده است . بيشتر مواقع اين باکتری در طول دوران توليد مثل و پرورش جوجه ها مسئله ساز می شود ولی تقريبا هميشه با يک عامل مستعد کننده مثل تراکم زياد يا سوء تغذيه همراه است . تنها نشانه بيماری از دست دادن تدريجی و بسيار آهسته وزن بدن است بطوری که طی مدت دوازده تا هجده ماه پرنده را از پا در می آورد عامل بيماری از طريق فضولات در محيط پخش می شود و از راه خوراکی سايرپرنده ها را مبتلا می کند . در کالبد گشايی زخم يا تورم پيش معده در ناحيه اتصال آن با سنگدان قابل مشاهده است که می تواند همراه يا بدون خونريزی باشد .

 

تنفس صدا دار:اين بيماري به دو علت بوجود مي آيد: 1- تغييرات شديد و ناگهاني دما 2- تغذيه از دانه هاي كثيف و آلوده به گرد و فضولات خود يا کبوتر هاي ديگر.
علامت اين بيماري تنفس با صدا و با منقار نيمه باز است . در
عين حال نفس بريده بريده مي باشد.
درمان: استفاده از شربتهاي سينه و داروهاي ضد
سرفه و مخلوط كردن يك قاشق چايخوري الكل طبي رقيق با دو قطره گليسيرين در آب آشاميدني پرنده .
و يا حل كردن يك قرص قابل حل 50 ميليگرمي ترامايسين در يك
فنجان آب و ريختن آن در جاي آب پرنده است. اين محلول براي برونشيت ، سرما خوردگي و اسهال پرنده نيز مفيد است.


عفونت با باکتری ای کولای (
e.coli infection )

عامل اين بيماری اشرشياکولای است و بين بسياری از گونه های پرندگان مشترک بوده و باعث بيماری ميشود . برخی از انواع آن قدرت بيماريزايی شديدی دارند و ساير انواع آن در تحت شرايط خاص مانند همراه شدن با شاير بيماريهای ويروسی و باکتريايی و يا شرايط بد نگهداری همراه با استرس های زياد بيماريزا می گردند .
علائم بيماری بسته به حاد بودن و يا تحت حاد بودن بيماری متفاوت است . در صورتی که باکتری وارد خون شود , موجب کز کردن پرنده و مرگ سريع او می گردد ولی اگر باکتری در اندامهای مختلف جايگزين شود موجب عوارض متفاوتی می گردد . گاهی اوقات وارد دستگاه تنفس شده و عوارض تنفسی می دهد که معمولا ناشی از تهويه بد محل نگهداری پرنده و گرد و خاک زياد می باشد  اگر در مفاصل موضعی شود تورم مفصل و پادرد ايجاد می کند . در صورتی که وارد مجرای تخم شود موجب چسبندگی تخم و عفونت مجرا و نهايت مرگ می شود در دستگاه گوارش اسهال ايجاد می کند . در جوجه ها يا موجب تلفات قبل از خروج تخم می شود و يا جوجه به دنيا آمده ضعيف و کوچک بوده , دچار اسهال شده و بزودی تلف می گردد .

سرماخوردگي:علايم: پف كردن ، لرز ، عطسه ، نفسهاي تند و گاهي نيز يك قطعه سفيد و شفاف از بيني پرنده سرازير مي شود. اين بيماري در بعضي از کبوترها با اسهال سفيد نيز همراه است. اين بيماري را نبايد با آسم اشتباه كرد.
درمان : استفاده از غذاهاي مقوي ، جلوگيري از كوران و
تغييرات دما در محل نگهداري کبوتر بيمار.
يك قاشق مربا خوري از سولفات دومنيزي
در نيم ليتر آب حل كرده و بجاي آب تا مدت 24 ساعت به کبوتر بدهيد.
يك قاشق
چايخوري روغن اكاليپتوس در يك فنجان آب جوش ريخته در جلوي سوراخ قفس نگهداريد بطوري كه پرنده از بخار متصاعد شده استنشاق نمايد ولي اين كار نبايد زياد باشد زيرا ممكن است موجب خفگي پرنده شود. پس از 24 ساعت آب اشاميدني مسهل دار پرنده را برداريد و بجاي آن آب آشاميدني كه در آن يك قرص 50 ميليگرمي ترامايسين حل شده ، بگذاريد.

 

غده يا ورم جلدي(طعمه) :ورم زير جلدي در کبوتر به علت مسدود شدن يكي از روزنه هاي ترشحات طبيعي بدن اتفاق مي افتد. اين روزنه ها كه كارشان بيرون دادن بعضي از ترشحات طبيعي و داخلي بدن پرنده است گاهي بسته شده و ترشحات راهي به بيرون نخواهند يافت در نتيجه در زير پوست پرنده جمع شده و بتدريج تراكم اين ماده زياد شده و تشكيل توموري را در بدن کبوتر ميدهد.
درمان
: همين كه تومور كاملا رشد كرده و بزرگ شد و پوست روي آن كشيده و نازك گرديد موقع آن رسيده كه آنرا از زير پوست درآورند. پوست نازك شده را با يك تيغ تيز و استريل شده بشكافيد و ماده پنيري شكل داخل آن را بيرون بياوريد . سپس به سر يك چوب خلال دندان پنبه استريلي بپيچيد و زخم ايجاد شده را با آب استريل با دقت بشوييد. بعد از آن پرنده را در قفس و مكاني راحت و بي سر و صدا قرار دهيد و اطراف قفس را با پارچه اي بپوشانيد تا از جست و خيز و فعاليتهاي اضافي پرنده جلوگيري شود


دوستان یک چند وقتی به علت سفر در خدمتتان نخواهم بود با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما عزیزان فعلاْ بدرود.

موفق و موید باشید.

در پایان متذکر می گردد که هر گونه نظر و حرف و حدیث  منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران، خصوصاً مباحث آموزشی، نقل قولها، خاطرات و سایر موارد مشابه که در وبلاگ کبوتر تهران بیان و درج نشده (موجود نیست)،  جعلی بوده و به شدت تکذیب می گردد (آنچه مربوط به بنده است که تحریف نشده و در ادامه شاخ و برگی به آن افزوده نگردیده را در فقط در همین وبلاگ مشاهده میفرمایید) و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.


نوشته شده توسط خشایار. در 85/07/06

با سلام

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مشخص شود که جنس کبوتر چیست؟ و  چرا کبوتر ما از نطفه رفته است؟

۱- کبوتر نر

علت از نطفه رفتن: سن زیاد،ج فت گیری با نر های دیگر، بیماریهای آمیزشی، وضعیت فعلی کبوتر یعنی اینکه کبوتر ما تو لک رفته و .........

راه حل پیشنهادی:

۱- کبوتر را بپرانید.

۲- از جفت گیری کبوتر با سایر نرها جلوگیری کنید.

۳- از ویتامینهای ای و کا برای تقویت حیوان استفاده کنید. یا از ویتامین AD3E استفاده نمایید

۴- ماده ای که با کبوتر است را عوض نمایید. و حتی المقدور از ماده هایی که قادر به جفت گیری با نر ها هستند استفاده کنید.

۵- مدتی حیوان را تنها نگه دارید.

۶- در مورد بیماریهای آمیزشی مانند طعمه در محل تناسلی حیوان نر و ....... به دامپزشک جهت برداشتن آن مراجعه نمایید.

۷- در اوایل بهار کبوتر را جفت نمایید.

۸- تخم کتان و شاهدانه در غذای روزانه حیوان گنجانده شود.

9- پرهای مقعد کبوتر ماده و نر را بچینید.

اگر تمام مراحل فوق را انجام دادید و باز هم حیوان نطفه نکرد دیگر قادر به انجام تولید مثل نمی باشد. بعضی از ما انسانها نیز قادر به تولید مثل نیستیم و حتی با معالجه نیز قادر به انجام این کار نمی شویم.

اما در مورد کبوتران ماده نیز باید عرض کنم که تمام مراحل فوق را انجام داده و از جفت گیری ماده ها با سایر ماده ها جلوگیری نمایید و .......

بهترین راه حل برای تخم گذاری کبوتر ماده پراندن حیوان به مدت چند ماه متوالی است.در طول این مدت کبوتر نباید با نرها جفت گیری نماید.

گفته های بالا ناشی از تجربیات اینجانب است و لزوماْ کامل و بی نقص نیست

در پایان متذکر می گردد که هر گونه نظر و حرف و حدیث  منتسب به حقیر در حال، گذشته یا آینده و درج شده در محل یا وبلاگی به غیر از وبلاگ کبوتر تهران، خصوصاً مباحث آموزشی، نقل قولها، خاطرات و سایر موارد مشابه که در وبلاگ کبوتر تهران بیان و درج نشده (موجود نیست)،  جعلی بوده و به شدت تکذیب می گردد (آنچه مربوط به بنده است که تحریف نشده و در ادامه شاخ و برگی به آن افزوده نگردیده را در فقط در همین وبلاگ مشاهده میفرمایید) و از مدیران وبلاگ های مربوطه تقاضای حذف موارد اینچنینی را داریم.

نوشته شده توسط خشایار. در 85/05/07